27 Janar 2023

Situata me COVID-19 në Gjermani është më e rënda që nga fillimi i pandemisë

Berlin, 2 dhjetor - Situata me COVID-19 në Gjermani është më e rënda që nga fillimi i pandemisë vitin e kaluar, paralajmëroi sot shoqata DIVI e vendit për mjekësinë urgjente.

Nëse shifrat vazhdojnë të rriten me këtë intensitet, Gjermania do të shohë më shumë se 6.000 pacientë me koronavirus në repartin e kujdesit intensiv në dy javët e ardhshme para festës së Krishtlindjes, thuhet në deklaratën e DIVI-t.

Mjekët e kujdesit intensiv u kërkuan autoriteteve që të zbatojnë me shpejtësi masa më të ashpra për të reduktuar kontaktin fizik dhe social dhe të konsiderojnë mbyllje të përkohshme për të përmirësuar rritjen e paprecedentë të infeksioneve të reja.

Shumë spitale në rajonet më të goditura nga COVID-19 në Gjermani kanë mbetur pa shtretër në repartet e kujdesit intensiv dhe kanë shtyrë të gjitha operacionet jokritike pasi vendi po lufton me një valë të katërt të rëndë të pandemisë.

Në repartet e kujdesit intensiv janë shtruar 4.636 pacientë të sëmurë rëndë në të gjithë vendin të martën, ku 2.383 prej tyre janë në ventilatorë, sipas shoqatës DIVI.

Pavarësisht kufizimeve të reja të shpallura nga autoritetet lokale muajin e kaluar, infeksionet mbeten të larta, veçanërisht në rajonet lindore dhe jugore të vendit, përfshirë Saksoninë, Turinginë dhe Bavarinë.

Instituti Robert Koch (RKI) konfirmoi 67.186 infeksione të reja në 24 orët e fundit, nga 45.753 raste të raportuara të martën.

Kalendari

Ngjarjet e datës 27 janar 2023

 - Mbahet dita e dytë e konferencës Ndërkombëtare për Siguri Siguri Kinernetike “Cyber Zero” në të cilën diskutohet sulmet online dhe kërcenimet në sigurinë kibernetike. (Klan Arena, ora 9:00)
    
- Bordi i Komisionit të Pavarur për Miniera dhe Minerale raporton në Komisionin për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti lidhur me vendimin për lirimin nga obligimi për rentën minerare për ndërmarrjen “Ferronikeli”. (Kuvendi i Kosovës, C203, ora 10:00)
    
- Komisioni për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur, Viktimat e Dhunës Seksuale të Luftës dhe Peticione takohet me përfaqësues të OJQ-së “Zëri i Romëve, Ashkalinjve dhe Egjiptasve”. (Kuvendi i Kosovës, salla N10, ora 10:00)
    
- Ministri i Financave Punës dhe Transfereve, Hekuran Murati, raporton në Komisionin për Buxhet, Punë dhe Transfere, lidhur me vendimin për rritjen e vlerës së faturave të tatimit në pronë. (Kuvendi i Kosovës, C203, ora 13:30)
    
- Në Akademinë e Kosovës për Siguri Publike (AKSP) mbahet ceremonia e diplomimit të gjeneratës së 42 të kadetëve të Shërbimit Korrektues të Kosovës (SHKK). Merr pjesë ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu etj. (Ndërtesa e re e Fakultetit të Sigurisë Publike në AKSP, Vushtrri, ora 13:30)
    
- Universiteti Publik “Kadri Zeka” në Gjilan do të nderojë me çmimin “Doctor Honoris Causa” anëtarin e Parlamentit Evropian, Lukas Mandl. (Teatri i Qytetit, Gjilan, ora 15:00)