21 Janar 2022

Sindikatat e shëndetësisë mbajnë grevë tetë orëshe

Prishtinë, 2 dhjetor - Federata e Sindikatave të Shëndetësisë së Kosovës (FSSHK) ka njoftuar se si pasojë e mos përgjigjes nga ana e Qeverisë është e obliguar që sot të mbajë Grevë tetë orëshe pranë institucioneve shëndetësore.

Këshilli Qendror Grevist ka bërë të ditur se siguron se të gjitha shërbimet emergjente do të jipen konform Ligjit mbi Greva.

Me këtë rast kërkojmë  mirëkuptim nga ana e popullatës

Kalendari

Ngjarjet e datës 21 janar 2022

- Komisioni për Shëndetësi dhe Mirëqenie Sociale diskuton për punën e Këshillit për Objektivat e Zhvillimit të Qëndrueshëm. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 9:00)

- Kuvendi i Republikës së Kosovës vazhdon seancën plenare. (Kuvendi i Kosovës, ora 10:00)

- Kryetari i LDK-së, Lumir Abdixhiku me bashkëpunëtorë bën homazhe te varri i Presidentit Historit Ibrahim Rugova, me rastin e 16 vjetorit të vdekjes së tij. (Velani, ora 10:00)

- Për nder të 23 vjetorit të rënies së dëshmorëve të kombit Skender Rexhepi dhe Fitim Duraku Komuna e Rahovecit dhe Organizata e Veteranëve të Luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës do të bëj homazhe dhe nderime te vendi i rënies. (Fortesë, ora 11:00)

- Lëvizja FOL vazhdon serinë e debateve FOL Hapur me Zëvendës Ministri i Mbrojtjes Shemsi Syla. (Ambientet e Hotel Sirius, ora 11:00)

- Komuna e Gjilanit organizon Akademi përkujtimore për Presidentin Ibrahim Rugova. (Teatri i qytetit të Gjilanit, ora 14:00)