03 Gusht 2021

SHBA: miratohet përfundimisht reforma në shëndetësi

Paris, 26 mars - Kongresi në SHBA miratoi përfundimisht reformën në shëndetësi të Presidentit Barack Obama. Pas senatit edhe dhoma e përfaqësuesve ka miratuar paketën e fundit të ndryshimeve.

Ato parashikojnë një rritje të ndihmave shtetërore për kostot e sigurimit shëndetësor për shtresat e dobëta sociale.

Votimi u bë i nevojshëm pas ankesave të republikanëve në opozitë për gabime proceduriale. Reforma në shëndetësi është një nga objektivat më të rëndësishëm të Obamës në politikën e brendshme.

Ajo synon t\'u japë sigurim shëndetësor rreth 32 milionë qytetarëve amerikanë deri tani të pasiguruar.

Kalendari

Ngjarjet e datës 4 Gusht 2021

- Komisioni për Buxhet, Punë dhe Transfere shqyrton Projektligjin për ratifikimin e Amendamentit  të Marrëveshjes të lidhur ndërmjet Qeverisë së Republikës së Kosovës dhe Qeverisë Hungareze në lidhje me Programin Kornizë për bashkëpunim financiar. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C203, ora 10:00)

- Komisioni për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti shqyrton nismën legjislative “Projektligji për kriptovaluta”. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N506, ora 13:00)

- Mbahet ceremonia inaguruese e Qendrës së parë për Arsim në Distanë. (Rr. "Rexhep Mala" nr. 49, Prishtinë, përballë ICK -së, ora 18:30)