28 Nëntor 2021

Rritja e temperaturës globale me 1.5 gradë mund të jetë ‘katastrofike’ për shëndetin

Washington, 6 shtator - Shëndeti i njeriut tashmë po dëmtohet nga ndryshimet klimatike dhe ndikimet mund të bëhen katastrofike dhe të pakthyeshme nëse qeveritë nuk bëjnë më shumë për të trajtuar ngrohjen globale, thanë redaktorët e më shumë se 230 revistave mjekësore në një editorial të përbashkët të hënën.

Editoriali nënvizon lidhjet midis krizës klimatike dhe një mori ndikimesh të dëmshme shëndetësore gjatë 20 viteve të fundit.

Efektet katastrofike janë; rritja e vdekjeve nga nxehtësia, dehidratimi dhe humbja e funksionit të veshkave, kanceri i lëkurës, infeksionet, çështjet e shëndetit mendor, komplikimet e shtatzënisë , alergjitë, sëmundjet e zemrës dhe mushkërive, si dhe vdekjet që lidhen me to.

Gjithashtu, në editorial paralajmërohet se një rritje e temperaturave mesatare globale prej 1.5 ° C mbi nivelet para-industriale dhe humbja e biodiversitetit mund të shkaktojë “një dëm katastrofik për shëndetin ".

Qeveritë në të gjithë botën po paraqesin plane për të kontrolluar ngrohjen globale në 1.5 ° C për të shmangur ndikimet e përkeqësimit të ndryshimit të klimës. Ngrohja tashmë është rreth 1.2 ° C mbi vijën e referencës.

BMJ me qendër në Mbretërinë e Bashkuar, një nga revistat që botuan raportin, tha se "kurrë më parë" nuk ishin mbledhur kaq shumë botime shëndetësore për të bërë të njëjtën deklaratë, "duke pasqyruar ashpërsinë e urgjencës së ndryshimit të klimës që po përballet tani bota".

Ata shtuan se kishte më shumë gjasa që ngrohja globale të kalonte 2 ° C, një prag që shkencëtarët e klimës thonë se do të sillte ngjarje katastrofike të motit ekstrem, si dhe ndikime në jetën e njerëzve, kafshëve dhe bimëve.

Thjesht nxitja e botës dhe industrisë së energjisë që të kalojnë nga lëndët djegëse fosile në energji të rinovueshme, nuk mjafton për të përballuar sfidën e krizës klimatike.

Kalendari

Ngjarjet e datës 28 Nëntor 2021

- Për nder të Ditës së Flamurit, Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti së bashku me Presidenten e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani, dhe me kabinetin qeveritar, bëjnë homazhe dhe vendosin lule te varrezat e dëshmorëve në Kompleksin Memorial "Adem Jashari". (Prekaz, ora 9:00)

- Komuna e Skenderajt bën nderime tek shtatorja e Komandantit Legjendar Adem Jashari. (Skenderaj, ora 9:00)

- Komuna e Rahovecit dhe Organizata e Veteranëve të Luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës organizon ngritjen e flamurit kombëtar te Kompleksi memorial në Gradish. (Gradish, ora 9:00 - Kompleksi përkujtimor “Maja e Shkodranit”, ora 9:40 - Kulla e Heronjve në Opterushë, ora 10:20)

- Me rastin e Festave të Nëntorit, një grup i të rinjve dhe ish-pjesëtarë të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës do të vendosin një Flamur me imazhet e udhëheqësve të luftës së UCK-së të cilët po mbahen në Hagë. (Rruga "Fehmi Lladrovci", tek rrethi afër hyrjes kryesore të QKUK-së, ora 9:00)

- Komuna e Skenderajt homazhe tek Kompleksi Memorali Adem Jashari. (Prekaz, ora 9:15)

- Me rastin e Festave të Nëntorit Komuna e Skenderajt organiyon maratonën Vrapimi i Nëntorit. (Kompleksi Memorial Adem Jashari në Prekaz, ora 9:30)

- Për nder të Ditës së Flamurit, Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti së bashku me Presidenten e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani, dhe me kabinetin qeveritar, bëjnë homazhe dhe vendosin lule të Shtatorja e Ismail Qemalit. (Prishtinë, ora 10:00)

- Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti së bashku me Presidenten e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani, dhe me kabinetin qeveritar, bëjnë homazhe dhe vendosin lule të shtatorja e Zahir Pajazitit. (Prishtinë, ora 10:20)

- Komuna e Rahovecit dhe Organizata e Veteranëve të Luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës bën homazhe  te varrezat e Dëshmorëve. (Rahovec, ora 10:40)

- Komuna e Rahovecit dhe Organizata e Veteranëve të Luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës organizojnë programin festiv për nder të 28 Nëntorit. (Shkolla e muzikës “Vihuela” në Rahovec, ora 11:00)

- Komuna e Gjilanit organizon homazhe te varrezat e dëshmorëve. (Kompleksi i varrezave të dëshmorëve në Gjilan, ora 11:00)

- Komuna e Gjilanit organizon inagurimin e projektit të galerisë së qytetit. (Gjilan, ora 11:30)

- Partia Socialdemokrate do të mbaj aktivitet pranë Teatrit Kombëtar. (Sheshi "Skënderbeu", ora 13:00)

- Komuna e Gjilanit organizon inagurimin e projektit të tregut dhe parkut në Zheger. (Fshati Zhegër, ora 13:00)

- Nën patronatin e kryetarit të komunës z. Smajl Latifi në bashkëpunim me shoqatat e dala nga lufta e UÇK-së organizon turnir në futboll të vogël. (Palestra Sportive “Mizahir Isma”në Rahovec, ora 12:00)

- Komuna e Skenderajt organizon natën finalen e festivalit tradicional Rapsodia Shqiptare. (Qendra e Kulturës Hasan Prishtina, ora 16:00)

- Komuna e Gjilanit organizon koncert festiv nga ansambli i këngëve dhe valleve për nder të Ditës së Flamurit . (Teatri i qytetit të Gjilanit, ora 17:00)