24 Shtator 2021

Rritet interesimi nga Turqia për investme në shëndetësinë kosovare

Prishtinë, 10 maj - Ministri i Shëndetësisë i Republikës së Kosovës, Ferid Agani, priti sot një delegacion të Grupit shëndetësor “Medicana” nga Turqia, të kryesuar nga kryetari i Bordit të këtij grupi, z. Huseyin Boskurt.

Ai e informoi Ministrin Agani për planifikimet për një investim madhor në sektorin e shëndetësisë në Kosovë, ndërtimin e Spitalit të Përgjithshëm me 200 shtretër, që do të jetë i akredituar në nivel ndërkombëtar.

Ministri Agani shprehu kënaqësinë për këtë investim të rëndësishëm në shëndetësinë kosovare dhe shprehu gatishmërinë e bashkëpunimit institucional në realizimin e këtij projekti në pajtim me legjislacionin në fuqi në Kosovë.

Përveç spitalit, kryetari i Bordit të “Medicana”, Boskurt, e informoi Ministrin edhe për synimin e këtij grupi për ndërtimin e Fakultetit të Mjekësisë , si pjesë e këtij kompleksi universitar dhe spitalor që tërë projektit i jep një dimension të veçantë.

Kalendari

Ngjarjet e datës 25 Shtator 2021

- Federata e Pingpongut organizon 3 xhirot e radhës në ligën e juniorëve dhe 1 xhiro në ligen e junioreve ku do te mbahet ndeshja ndërmjet ‘Ahmet Hoxha MK’ vs ‘Lidhja e Prizrenit’. (SHMU Tefik Çanga në Ferizaj, ora 10:00)

- Kryetari i Komunës dhe njëherësh kandidati për kryetar të Komunës nga Lëvizja Vetëvendosje! në Prizren, Mytaher Haskuka, do të vizitojë fshatin Nashec. (Oborri i shkollës së fshatit Nashec, ora 18:00)