23 Shtator 2021

Rritet bashkëpunimi Kosovë - Shqipëri në shëndetësi

Prishtinë, 20 dhjetor - Në vazhdën e bashkëpunimit të Ministrisë së Shëndetësisë të Republikës së Kosovës dhe të Ministrisë së Shëndetësisë të Republikës së Shqipërisë, një delegacion i zyrtarëve të MSh-së vizitoi këtyre ditëve MSh-në e Shqipërisë.

Përfaqësuesit e MSh-së nga Kosova janë pritur në një varg takimesh nga zyrtarët e lartë të MSh-së së Shqipërisë, ndërsa qëllimi i vizitës ka qenë përforcimi i  bashkëpunimit ndërinstitucional dhe këmbimi i përvojave të planifikimit dhe reformimit të sistemit shëndetësor.

Përfaqësuesit e MSh-së nga Kosova i priti edhe Ministri i Shëndetësisë i Republikës së Shqipërisë, Petrit Vasili, i cili ka shprehur gatishmërinë për bashkëpunim të vazhdueshëm në të gjitha nivelet e sistemit shëndetësor, veçanërisht në qasjen ndërkufitare në shërbimet shëndetësore në lëmin e shëndetësisë publike dhe ballafaqimin me sëmundjet ngjitëse.

Ministri Vasili falënderoi Qeverinë e Kosovës, e veçanërisht FSK-në, për përkrahjen e dhënë në përballimin e vërshimeve në Shkodër.

Kalendari

Ngjarjet e datës 23 Shtator 2021 - Mbahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C 301, ora 10:00)

- Kandidati për Kryetar të Prishtinës, Uran Ismaili do të vizitoj Kompaninë Pastrimi në Prishtinë ku do të mbaj edhe një Konferencë për media në hapësirën e kësaj kompanie. (Kompania Pastrimi në Emshir pas stacionit të autobusëve, ora 11:30)

- Partia Socialdemokrate do të dorëzoj kallëzim penal në Prokurori. (Ndërtesa e Prokurorisë në lagjen Veternik, ora 13:00)

- Forumi i Gruas së Nismës Socialdemokrate në Malishevë mban takim elektoral, ku i pranishëm do të jetë kryetari Nismës, Fatmir Limaj dhe kandidati për kryetar të Komunës së Malishevës, Ekrem Kastrati. (Ambienti i jashtëm i shkollës fillore “Ibrahim Mazreku” në Malishevë, ora 14:00)

- Dhomat e Specializuara të Kosovës organizojnë informimin javore  në të cilin do  të  japin  një  informacion  të  përditësuar  mbi zhvillimet  e  fundit  lidhur  me  procedurat  gjyqësore  dhe  veprimtaritë  e  tjera  publike  të  gjykatës. (Online, ora 14:30)

- Forumi për Lidership dhe Diplomaci organizon ngjarjen lansuese të projektit: Promovimi i Zhvillimit Ekonomik Rajonal përmes Akademisë se Ndërmarrësisë. (Hotel Sirius, ora 16:00)

- Mbahet ceremonia e  hapjes së Kongresit te Parë Klinik të Kolegjit te Kirurgëve të Kosovës organizuar në bashkëpunim me Odën e Mjekëve të Kosovës. (Hotel Emerald, ora 17:00)