18 Qershor 2021

QKUK: U mjekuan mbi 200 raste gjatë festes

Prishtinë, 10 shtator - Qendra Klinike Universitare e Kosovës (QKUK) edhe gjatë Festës së Fitër Bajramit ka pasur mjaft punë. Zëdhënësi i QKUK-së Shpend Fazliu ka bërë të ditur së gjatë 24 orëve të fundit  vetëm në Qendrën Emergjente janë kryer 134 intervenime mjekësore.

Zëdhënësi Fazliu ka thënë së prej tyre, 51 raste reanimimi, 48 raste kirurgjike, 26 raste internistike, 16 raste ortopedike, 24 raste të aksidenteve në trafik, 7 raste të intervenimeve në sallën e vogël 1 rast i helmimit. 

Në Klinikën e Kirurgjisë sipas tij janë pranuar 10 pacientë për trajtim të mëtejmë, në Klinikën e Ortopedisë, 2 pacientë dhe në Klinikën Interne 10 pacientë.

"Në Klinikën  Obstetrike Gjinekologjike gjatë 24-orëve të fundit janë kryer 32 lindje, 7 prej tyre me operacion,19 foshnje kanë qenë të gjinisë mashkullore dhe 15 të gjinisë femërore", ka bërë të ditur Falziu.

Kalendari

Ngjarjet e datës 18 Qershor 2021 - Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka, së bashku me drejtorin e Drejtorisë së Urbanizmit dhe Planifikimit Hapësinor, Beni Kizolli do të vizitojnë banesat kolektive ku janë përfunduar punimet për renovimin e kulmeve, si dhe ku kanë filluar punimet për lyerjen e korridoreve. (Përballë Qendrës Sportive, ora 10:00)

- Anulohet -  Oda Ekonomike Amerikane në Kosovë mban tryeza e radhës bashkëbisedim me Ministren e Ekonomisë, Artanë Rizvanolli. (Zyrat e Odës Amerikane në Pejton, ora 10:00)

- Me rastin e Ditës Botërore të Refugjatëve, Ministri i Punëve të Brendshme, Xhelal Svecla, shefi i misionit të UNHCR, Erol Arduc, Drejtuesi i sektorit të bashkëpunimit nga Zyra e BE-së, Luigi Brusa, dhe Koordinatorja e OKB-së për Zhvillim, znj. Ulrika Richardsondo të zbulojn pllaken e përurimit të një pjese të sapo renovuar të Qendrës së Azilit, në Vranidoll të komunës së Prishtinës. (Qendra e Mbajtjes në Fshatin Vranidoll, ora 10:00)

- Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka së bashku me nënkryetaren Memnuna Ajdini do të vizitojnë rajonin e Zhupës, ku do të shohin nga afër projektet e realizuara në këtë rajon. (Rajoni i Zhupës, ora 10:30)

- Kolegji Universum organizon një ligjeratë publike me Alain Le Roy - diplomat francez i cili ka qenë Zv. Sekretar i përgjithshëm i OKB-së, udhëheqës i gjitha operacioneve globale paqeruajtëse të OKB-së në botë, Ambasador i Francës dhe shumë poste tjera të rëndësishme. (Hapësirat e kolegjit Universum në kampusin e Lipjanit, ora 11:00)

- Komisioni për Bujqësi, Pylltari, zhvillim Rural, Mjedis e planifikim hapësinor dhe Infrastrukturë shqyrton formimin e grupeve punuese për mbikëqyrjen e ligjeve. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 13:00)

- Mbahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendit. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C 301, ora 13:00)

- Klubi i Basketbollit Sigal Prishtina mban në konferencë për shtyp rreth më të rejave të klubit. (Pallati i Rinisë dhe Sporteve, ora 14:00)

- Prointegra organizon takim publik ''Kosova në lëvizje - Kontributi i diasporës''. (Online nëpërmjet ZOOM, ora 14:00)