03 Gusht 2021

QKUK: s’ka prani të bakteries Nju Delhi

Prishtinë, 22 mars - Qendra Klinike Universitare e Kosovës (QKUK), njofton opinionin kosovar dhe pacientët që mjekohen në kuadër të klinikave dhe reparteve të saja, se zyrtarisht nuk ka  të konfirmuar  praninë e mundshme të prezencës së  super bakteries “Nju Delhi” në hapësirat e QKUK-së.

Deri tani janë kryer disa inspektime nga ekipet e specializuara të  Institutit Kombëtarë të Shëndetit Publik të Kosovës, rreth pranisë së infeksioneve brenda spitalore.  Inspektimet kanë përfshirë pacientët e shtrirë dhe personelin shëndetësorë.

Inspektimi i fundit është kryer me datën 15.03.2011, janë marrë mostrat mikrobiologjike nga duart e personelit shëndetësorë, sipërfaqet punuese, mjetet sterile,paisjet e dezinfektuara dhe nga medikamentet e pranishme. 

Nga rezultatet që kanë arritur në Drejtorinë Ekzekutive, nuk rezulton se ka prani të bakteries  “Nju Delhi”.

Inspektimi i mëhershëm  me qëllim të identifikimit të burimit të infeksionit nga personeli shëndetësorë është bërë edhe më 17 janar, po nga IKSHPK-ja, ku ishin marrë mostrat nga duart e stafit dhe çarçafët e pacientëve,  të cilat po ashtu, kishin rezultuar të ishin negative. 

Kalendari

Ngjarjet e datës 3 Gusht 2021

- Kuvendi i Republikës së Kosovës vazhdon seancën plenare në të cilën mbahet debat parlamentar lidhur me punën njëqind ditore të Qeverisë së Republikës së Kosovës. (Kuvendi i Kosovës, ora 10:00)

- Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit dhe Zyra e UNICEF-it në Kosovë shënojnë hapjen e Muajit të Rinisë me mundësi të punës praktike për 900 të rinj. (Parku i Gërmisë tek fusha e basketbollit, pranë Qendrës Rekreative, ora 10:00)

-  Komisioni për Mbikëqyrjen e Financave Publike shqyrton raportin e auditimit për pasqyrat financiare vjetore të Kompanisë “Telekomi i Kosovës” me të ftuar Kryeshefin ekzekutiv dhe Kryesuesin e Bordit. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N506, ora 10:00)

- ATRC në bashkepunim me CSGD organizojnë tryezën e diksutimit në të cilën do të shpalosen rezultatet e raportit të “Hate O Meter” i cili është hulumtim mbi Gjuhën e Urrejtjes në Mediat Kosovare . (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Hajrulla Çeku raporton para Komisionit për Arsim, Shkencë, Teknologji, Inovacion, KulturÑ‘, Rini dhe Sport. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 11:00)

- Kryetari i PDK-së Dega në Prizren, Shaqir Totaj mban konferencën e radhës për media. (Sheshi Shatërvan, ora 11:00)

- Mbahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C 301, ora 14:00)