07 Shkurt 2023

QKUK rikthen orarin e vizitave të familjarëve përpacientët

Prishtinë, 18 mars - Qendra Klinike Universitare e Kosovës, ka vendosur të rikthej orarin e vizitaveë, për pacientët e shtrirë në repartet dhe klinikat e saja. Shpend Fazliu zëdhënës i QKUK-së ka thënë se me vendimin e ri, vizitat familjare do të mund të bëhen nga ora 14:00 deri në ora 15:00. 

"QKUK-ja, kërkon nga familjarët e pacientëve dhe gjithë qytetarët  e Republikës së Kosovës që dëshirojnë të bëjnë vizita për pacientët e shtrirë, t’i përmbahen këtij vendimi", ka theksuar Fazliu.

Mos zbatimi i këtij vendimi dhe prania e madhe e palëve nëpër repartet dhe klinikat e QKUK-së sipas tij e vështirëson punën e stafit mjekësor, e po ashtu ndikon keq edhe në higjienën e hapësirave dhe në kryerjen normale të punës.

"Me vendimin e mëhershëm, pas rekomandimit të Oorganizatës Botërore të Shëndetësisë dhe Inspektoratit Sanitar të Republikës së Kosovës, ishin ndaluar të gjitha vizitat e familjarëve brenda objekteve të QKUK-së, për shkak të rrezikut të përhapjes së Pandemisë së Gripit të derrave apo virusit A H1N1", ka potencuar Fazliu. 

Ai ka thënë se QKUK-ja, shpreson se qytetarët e Republikës së Kosovës do ti përmbahen këtij vendimi, pasi që ai është në të mirë të  trajtimit të pacientëve të shtrirë, ngase prania e madhe e palëve shkakton telashe dhe presione të mëdha në adresë të stafit shëndetësor.
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 7 shkurt 2023

 - Komisioni për Arsim, Shkencë, Teknologji, Inovacion, KulturÑ‘, Rini dhe Sport, shqyrton Projektligjin pÑ‘r Agjencinë e Kosovës për Akreditim. (Kuvendi i Kosovës, salla N303, ora 10:00)
    
- Komisioni për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti, shqyrton Planin e Performancës për vitin 2023, të Zyrës së Rregullatorit të Energjisë. (Kuvendi i Kosovës, salla N10, ora 11:00)
    
- Kryetari i Gjilanit, Alban Hyseni, së bashku me përfaqësuesit e grupeve të qytetarëve organizon ceremoninë për nënshkrimin e Agjendës së Kontratës Sociale për Gjilanin, që është zotim i përbashkët nëpërmjet zyrtarëve të Komunës dhe qytetarëve për të përmirësuar komunikimin, bashkëpunimin dhe veprimet kolektive. (Shkolla e Mesme e Muzikës, Gjilan, ora 12:00)
    
- Ministri i Mjedisit, Planifikimit Hapësinor dhe Infrastrukturës, Liburn Aliu, raporton në Komisionin për Mjedis, Ushqim, Bujqësi, Planifikim dhe Zhvillim. Temë diskutimi është plani Hapësinor i Parkut Kombëtar “Bjeshkët e Nemuna”. (Kuvendi i Kosovës, salla N302, ora 13:00)

- Kryetari i Komunës së Preshevës, Shqiprim Arifi, do të dorëzojë Kallëzim Penal në Prokurorinë Speciale në Prishtinë, për keqpërdorimin e mjeteve të Qeverisë së Kosovës nga ana e Këshillit Kombëtar Shqiptar. (Ndërtesa e Prokurorisë, ora 14:00)  
    
- Një delegacion i ambasadorëve të shteteve të QUINT-it në selinë e OSBE-së në Vjenë të Austrisë, vizitojnë Akademinë e Kosovës për Siguri Publike. I pranishëm do të jetë dhe ministri i Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla. (Akademia për Siguri Publike, Vushtrri, ora 14:25)