18 Qershor 2021

QKUK edhe për Bajram do të ofroj shërbime shëndetësore 24 orë

Prishtinë, 8 shtator - Qendra Klinike Universitare e Kosovës (QKUK) njofton gjithë  qytetarët e Republikës së Kosovës, se edhe me rastin e Festës së Fitër Bajramit, QKUK do të ofroj shërbime shëndetësore 24 orë në  të gjitha klinikat  e saja.

Zëdhënësi i QKUK-së Shpend Faliu ka bërë të ditur se ekipet kujdestare në përbërje të specialistëve dhe stafit të mesëm do të jenë në gjendje gatishmërie.  

Pacientët me gjendje më të mirë shëndetësore sipas tij gjatë festës janë liruar në shtëpi, përderisa një numër i tyre  do të  mjekohen në QKUK.

"Pacientët që kanë nevojë për trajtim mjekësor, fillimisht  duhet të drejtohen në Qendrën Emergjente, ku ekipi mjekësor është në gjendje gatishmërie, përderisa pacientët në rastet më të komplikuara do të  transferohen në klinikat gjegjëse, varësisht nga sëmundja", ka thënë Fazliu.

QKUK, shfrytëzon rastin t'u uroj gjithë qytetarëve të Republikës së Kosovës Festën e Fitër Bajramit.

Kalendari

Ngjarjet e datës 18 Qershor 2021 - Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka, së bashku me drejtorin e Drejtorisë së Urbanizmit dhe Planifikimit Hapësinor, Beni Kizolli do të vizitojnë banesat kolektive ku janë përfunduar punimet për renovimin e kulmeve, si dhe ku kanë filluar punimet për lyerjen e korridoreve. (Përballë Qendrës Sportive, ora 10:00)

- Anulohet -  Oda Ekonomike Amerikane në Kosovë mban tryeza e radhës bashkëbisedim me Ministren e Ekonomisë, Artanë Rizvanolli. (Zyrat e Odës Amerikane në Pejton, ora 10:00)

- Me rastin e Ditës Botërore të Refugjatëve, Ministri i Punëve të Brendshme, Xhelal Svecla, shefi i misionit të UNHCR, Erol Arduc, Drejtuesi i sektorit të bashkëpunimit nga Zyra e BE-së, Luigi Brusa, dhe Koordinatorja e OKB-së për Zhvillim, znj. Ulrika Richardsondo të zbulojn pllaken e përurimit të një pjese të sapo renovuar të Qendrës së Azilit, në Vranidoll të komunës së Prishtinës. (Qendra e Mbajtjes në Fshatin Vranidoll, ora 10:00)

- Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka së bashku me nënkryetaren Memnuna Ajdini do të vizitojnë rajonin e Zhupës, ku do të shohin nga afër projektet e realizuara në këtë rajon. (Rajoni i Zhupës, ora 10:30)

- Kolegji Universum organizon një ligjeratë publike me Alain Le Roy - diplomat francez i cili ka qenë Zv. Sekretar i përgjithshëm i OKB-së, udhëheqës i gjitha operacioneve globale paqeruajtëse të OKB-së në botë, Ambasador i Francës dhe shumë poste tjera të rëndësishme. (Hapësirat e kolegjit Universum në kampusin e Lipjanit, ora 11:00)

- Komisioni për Bujqësi, Pylltari, zhvillim Rural, Mjedis e planifikim hapësinor dhe Infrastrukturë shqyrton formimin e grupeve punuese për mbikëqyrjen e ligjeve. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 13:00)

- Mbahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendit. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C 301, ora 13:00)

- Klubi i Basketbollit Sigal Prishtina mban në konferencë për shtyp rreth më të rejave të klubit. (Pallati i Rinisë dhe Sporteve, ora 14:00)

- Prointegra organizon takim publik ''Kosova në lëvizje - Kontributi i diasporës''. (Online nëpërmjet ZOOM, ora 14:00)