18 Qershor 2021

Qendra Emergjente realizon 21.313 vizita mjekësore

Prishtinë, 6 korrik - Qendra Emergjente(QE) e Qendrës Klinike Universitare të Kosovës(QKUK) në gjashtëmujorin e parë të këtij viti, ka realizuar 21.313 vizita mjekësore.

Zëdhënësi i QKUK-së Shpend Fazliu ka thënë së prej tyre, janë pranuar 3.961 pacientë për mjekim të mëtejmë në repartet të ndryshme të QKUK-së.

Nga numri i përgjithshëm i vizitave, 2.239 kanë sipas tij qenë intervenime mjekësore, 6.264 pacientë të reanimuar dhe 847 operacione.

Ai ka theksuar se ka pasur gjithsejtë 329 raste që kanë kërkuar ndihmën mjekësore si pasojë e aksidenteve në komunikacion, kurse 8 prej tyre kanë vdekur.

Gjatë kësaj periudhe kohore sipas Fazliut 9 raste kanë kërkuar ndihmën mjekësore si pasojë e plagosjes me armë të zjarrit, prej tyre 2 të vdekur.
Në QE, ndihmën mjekësore e kanë kërkuar 57 raste si pasojë e lëndimeve fizike. Ka pasur 2 raste të vdekjeve si pasojë e energjisë elektrike.

\"Një numër i konsiderueshëm i vizitave dhe kontrolleve mjekësore vazhdojnë të jenë të karakterit jo emergjent, andaj QKUK, apelon tek gjithë qetarët e Republikës së Kosovës, që mos ta ngarkojnë pa nevojë Qendrën Emergjente, por në rastet jo emergjente të drejtohen në Qendrat e Mjekësisë Familjare dhe në Spitalet Rajonale\", ka deklaruar Fazliu.
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 18 Qershor 2021 - Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka, së bashku me drejtorin e Drejtorisë së Urbanizmit dhe Planifikimit Hapësinor, Beni Kizolli do të vizitojnë banesat kolektive ku janë përfunduar punimet për renovimin e kulmeve, si dhe ku kanë filluar punimet për lyerjen e korridoreve. (Përballë Qendrës Sportive, ora 10:00)

- Anulohet -  Oda Ekonomike Amerikane në Kosovë mban tryeza e radhës bashkëbisedim me Ministren e Ekonomisë, Artanë Rizvanolli. (Zyrat e Odës Amerikane në Pejton, ora 10:00)

- Me rastin e Ditës Botërore të Refugjatëve, Ministri i Punëve të Brendshme, Xhelal Svecla, shefi i misionit të UNHCR, Erol Arduc, Drejtuesi i sektorit të bashkëpunimit nga Zyra e BE-së, Luigi Brusa, dhe Koordinatorja e OKB-së për Zhvillim, znj. Ulrika Richardsondo të zbulojn pllaken e përurimit të një pjese të sapo renovuar të Qendrës së Azilit, në Vranidoll të komunës së Prishtinës. (Qendra e Mbajtjes në Fshatin Vranidoll, ora 10:00)

- Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka së bashku me nënkryetaren Memnuna Ajdini do të vizitojnë rajonin e Zhupës, ku do të shohin nga afër projektet e realizuara në këtë rajon. (Rajoni i Zhupës, ora 10:30)

- Kolegji Universum organizon një ligjeratë publike me Alain Le Roy - diplomat francez i cili ka qenë Zv. Sekretar i përgjithshëm i OKB-së, udhëheqës i gjitha operacioneve globale paqeruajtëse të OKB-së në botë, Ambasador i Francës dhe shumë poste tjera të rëndësishme. (Hapësirat e kolegjit Universum në kampusin e Lipjanit, ora 11:00)

- Komisioni për Bujqësi, Pylltari, zhvillim Rural, Mjedis e planifikim hapësinor dhe Infrastrukturë shqyrton formimin e grupeve punuese për mbikëqyrjen e ligjeve. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 13:00)

- Mbahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendit. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C 301, ora 13:00)

- Klubi i Basketbollit Sigal Prishtina mban në konferencë për shtyp rreth më të rejave të klubit. (Pallati i Rinisë dhe Sporteve, ora 14:00)

- Prointegra organizon takim publik ''Kosova në lëvizje - Kontributi i diasporës''. (Online nëpërmjet ZOOM, ora 14:00)