18 Qershor 2021

Prezantohet Strategjia e Sistemit të Informimit Shëndetësor

Prishtinë, 8 korrik - Drejtues të Grupit Punues për hartimin e Strategjisë së Informimit Shëndetësor (SISH)  të Kosovës kanë prezantuar sot në Ministrinë e Shëndetësisë draftin final të kësaj strategjie, e cila përmban objektivat kryesore dhe Planin e veprimit për implementimin e SISH-it në Kosovë.

Në prani të zëvendësministres së Shëndetësisë, dr. Mybera Mustafa, U. D. të Sekretarit Permanent, dr. Haxhi Kamberi, këshilltarëve të Ministrit Bukoshi, drejtuesve të QKUK-së dhe menaxherëve të institucioneve rajonale shëndetësore, u bë e ditur se Sistemi i Informimit Shëndetësore ka në përbërjen e tij tre komponentë siç janë:  Krijimi i infrastrukturës së teknologjisë informative,  hartimi i kornizës ligjore dhe zbatimi i standardeve evropiane në shëndetësi.

Ky draft final i Strategjisë së SISH-it paraqet edhe elementet bazike të tij, ndërkohë që shoqërohet edhe me Planin e veprimit që ka tre faza të implementimit.

Faza A ka të bëjë me veprimet afatshkurtra (2010-2013) të nevojshme për krijimin e infrastrukturës, hartimin dhe zbatimin e SISH-it në pilot në Prishtinë dhe rajonin e Prizrenit si dhe përmirësimin e statistikave ekzistuese.

Faza B përfshin veprimet afatmesme (2012-2014) të planifikuara për integrimin e SISH-it në praktikë, në bazë të vlerësimit të rezultateve nga pilotimi.

Faza C ka të bëjë me veprimet afatgjate (2010-2020) për të përforcuar infrastrukturën, aplikimin e teknologjive për të mbështetur operacione në shkallë të plotë të SISH-it në tërë Kosovën dhe të funksionojë në drejtim të përmbushjes së objektivave të parashtruar.

Drafti final i Strategjisë së SISH-it, mund të përfshijë plotësime të tjera eventuale para se të nënshkruhet nga Ministri i Shëndetësisë, ndërsa është përpiluar nga Grupi i ekspertëve vendorë, mbështetur nga Programi përkrahës për shëndetësi në Kosovë i implementuar nga Lux Development, financuar nga Dukata e Madhe e Qeverisë së Luksemburgut dhe Qeveria e Kosovës.

Në hartimin e kësaj Strategjia ka ndihmuar edhe Zyra e Komisionit Evropian në Kosovë.

SISH nënkupton një grup të tërë të veprimeve të normalizuara, mjetet dhe metodat e aplikuara për të mbledhur, personalizuar, organizuar dhe menaxhuar e shpërndarë informacionet në sektorin e Shëndetësisë.

 

Kalendari

Ngjarjet e datës 18 Qershor 2021 - Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka, së bashku me drejtorin e Drejtorisë së Urbanizmit dhe Planifikimit Hapësinor, Beni Kizolli do të vizitojnë banesat kolektive ku janë përfunduar punimet për renovimin e kulmeve, si dhe ku kanë filluar punimet për lyerjen e korridoreve. (Përballë Qendrës Sportive, ora 10:00)

- Anulohet -  Oda Ekonomike Amerikane në Kosovë mban tryeza e radhës bashkëbisedim me Ministren e Ekonomisë, Artanë Rizvanolli. (Zyrat e Odës Amerikane në Pejton, ora 10:00)

- Me rastin e Ditës Botërore të Refugjatëve, Ministri i Punëve të Brendshme, Xhelal Svecla, shefi i misionit të UNHCR, Erol Arduc, Drejtuesi i sektorit të bashkëpunimit nga Zyra e BE-së, Luigi Brusa, dhe Koordinatorja e OKB-së për Zhvillim, znj. Ulrika Richardsondo të zbulojn pllaken e përurimit të një pjese të sapo renovuar të Qendrës së Azilit, në Vranidoll të komunës së Prishtinës. (Qendra e Mbajtjes në Fshatin Vranidoll, ora 10:00)

- Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka së bashku me nënkryetaren Memnuna Ajdini do të vizitojnë rajonin e Zhupës, ku do të shohin nga afër projektet e realizuara në këtë rajon. (Rajoni i Zhupës, ora 10:30)

- Kolegji Universum organizon një ligjeratë publike me Alain Le Roy - diplomat francez i cili ka qenë Zv. Sekretar i përgjithshëm i OKB-së, udhëheqës i gjitha operacioneve globale paqeruajtëse të OKB-së në botë, Ambasador i Francës dhe shumë poste tjera të rëndësishme. (Hapësirat e kolegjit Universum në kampusin e Lipjanit, ora 11:00)

- Komisioni për Bujqësi, Pylltari, zhvillim Rural, Mjedis e planifikim hapësinor dhe Infrastrukturë shqyrton formimin e grupeve punuese për mbikëqyrjen e ligjeve. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 13:00)

- Mbahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendit. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C 301, ora 13:00)

- Klubi i Basketbollit Sigal Prishtina mban në konferencë për shtyp rreth më të rejave të klubit. (Pallati i Rinisë dhe Sporteve, ora 14:00)

- Prointegra organizon takim publik ''Kosova në lëvizje - Kontributi i diasporës''. (Online nëpërmjet ZOOM, ora 14:00)