09 Shkurt 2023

Për 24 orë, 18 raste të lëndimeve në komunikacion

Prishtinë, 9 mars - Si pasojë e reshjeve të borës, vështirësive në komunikacion dhe ngricave, janë shtuar rastet e aksidenteve në trafik. "Vetëm në 24-orët e fundit në Qendrën Emergjente të QKUK-së, ka pasur 18 raste që kanë kërkuar ndihmën mjekësore si pasojë e aksidenteve në trafik", ka bërë të ditur zëdhënësi i QKUK-së Shpend Fazliu.

Të lënduarit sipas tij janë nga komunat: 1 nga Malisheva 1 nga Gjakova, 1 nga Peja, 3 nga Skenderaj, 1 nga Prishtina, 9 nga Fushë-Kosova, 1 nga Drenasi.
 
Fazliu ka thënë së të gjithë të aksidentuarve u është dhënë ndihma shëndetësore nga ekipi i mjekëve kujdestar në Qendrën Emergjente të QKUK-së.

"Pas ndihmës së parë mjekësore, disa nga të lënduarit janë transferuar për mjekim të mëtejmë në repartet dhe klinikat tjera të QKUK-së. Muajve të fundit, janë shtuar rastet e aksidenteve, në muajin janar, ka pasur 312 raste që kanë kukuar ndihmën si pasojë e aksidenteve në trafik, përderisa në muajin shkuar ka pasur 299 raste", ka thënë zëdhënësi Fazliu.

 QKUK-ja, përkatësisht Qendra Emergjente e QKUK-së, apelon tek të gjithë qytetarët e Republikës së Kosovës, që të jenë shumë të kujdesshëm gjatë vozitjes në komunikacion, në mënyrë që mos të vie deri tek aksidentet

Kalendari

Ngjarjet e datës 9 shkurt 2023

- Kuvendi i Republikës së Kosovës mban seancë plenare. (Kuvendi i Kosovës, ora 10:00)

- Këshilli Gjyqësor i Kosovës mban mbledhjen e radhës. (Objekti i KGJK-së, ora 10:00)

- Ministri i Shëndetësisë, Arben Vitia, viziton Komunën e Podujevës, ku do të pritet nga kryetari Shpejtim Bulliqi. (Podujevë, ora 10:00)

- Ministri i Shëndetësisë, Arben Vitia, dhe kryetari i Podujevës, Shpejtim Bulliqi, do të përurojnë Qendrën e Mjekësisë Familjare në Gllamnik. (Fshati Gllamnik, Podujevë, ora 11:00)  

- Komuna e Prizrenit nënshkruan Agjendën e Kontratës Sociale për Prizrenin, që është zotim i përbashkët i Komunës dhe qytetarëve për përmirësimin e komunikimit, bashkëpunimit dhe veprimeve kolektive. (Këndi Amerikan në Prizren, ora 11:00)

- Federata e Boksit organizon ceremoninë e ndarjes së çmimeve “Laureatët e viti 2022”. (Hotel Sirius, ora 17:00)