04 Shkurt 2023

Omicron përhapet 70% më shpejt se dy variantet e para

Hong Kong, 16 dhjetor - Një studim i ri i kryer në Hong Kong zbulon se lloji i ri i omicron përhapet 70 për qind më shpejt se delta dhe varianti origjinal, por shkakton shumë më pak dëme në mushkëri, ndryshe nga dy llojet e mëparshme.

Shkencëtarët që morën pjesë në këtë hulumtim kanë punuar më parë në studimin e infeksioneve të tjera virale.

Teknika që ata përdorën në kërkimet e mëparshme u përdor në atë të fundit për të zbuluar se sa shpejt transmetohet omikroni dhe si ndikon në trupin e njeriut, dhe më pas i krahasuan rezultatet me variantet e tjera të koronavirusit.

Brenda 24 orëve nga marrja e mostrave të virusit, varianti omicron u përsërit rreth 70 herë më shumë se delta dhe variantin origjinal. Por në indet e mushkërive të njeriut ai përsëritet me më pak efikasitet, duke treguar se infeksioni shkakton vetëm një formë më të butë të sëmundjes.

Ashpërsia e sëmundjes te njerëzit përcaktohet jo vetëm nga riprodhimi i virusit, por edhe nga reagimi imunitar i trupit ndaj infeksionit, i cili mund të çojë në çrregullim imunitar ose ‘stuhi citokine’ pjesërisht ‘bypass’.

Imuniteti i fituar nga vaksina ose antitrupat nga infeksioni, kërcënimi i përgjithshëm nga ky lloj ka të ngjarë të jetë shumë domethënës, përfundon studimi.

Kalendari

Ngjarjet e datës 3 shkurt 2023  - Këshilli Gjyqësor i Kosovës mban mbledhjen e radhës. (Ndërtesa e KGjK-së, ora 9:00)

- Kuvendi Komunal i Gjilanit mban seancë të jashtëzakonshme, ku në rend dite do të jetë falja e tatimit në pronë në vlerën deri 100 euro për të gjithë tatimpaguesit e kësaj komune, për vitin 2023. (Salla e Kuvendit Komunal të Gjilanit, ora 10:00)

- Sindikata e Sektorit Privat të Kosovës mban konferencë për shtyp lidhur me gjendjen e punëtorëve teknik të Sektorit Privat te Kosovës dhe dialogu me qeverinë dhe institucionet tjera të Kosovës. (Zyrët e Sindikatës, ora 11:00)

- Lidhja Demokratike e Kosovës Dega në Prizren, mban konferencë për medie. (Selia e LDK-së në Prizren, ora 11:00)

- Komisioni për Buxhet, Punë dhe Transfere shqyrton Projektligjin për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit mbi ndarjet buxhetore, si dhe shqyrton listën e kandidatëve për plotësimin e një pozite për anëtar joekzekuiv të Bordit të Bankës Qendrore të Kosovës. (Kuvendi i Kosovës, salla C203, ora 13:30)

- Prezantohet puna e kryer rreth vajzave dhe grave me aftësi të kufizuara të cilat kanë folur hapur për historitë e tyre të, abuzimeve seksuale, dhunës fizike, dhunës psikike, keqtrajtimeve, ofendimeve dhe diskriminimeve. (Ndërtesa e Qeverisë, salla P38, ora 14:30)