08 Gusht 2022

OBSH vendos nesër nëse lia e majmunëve përfaqëson krizë shëndetësore

Gjenevë, 15 qershor - Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) do të mbajë nesër një seancë të jashtëzakonshme për të vlerësuar nëse lia e majmunëve përfaqëson një krizë të shëndetit publik.

Ky është niveli më i lartë i paralajmërimit që mund të shpallë agjencia e Kombeve të Bashkuara dhe aktualisht zbatohet për COVID-19 dhe poliomielitin.

Këtë vit, kishte 1.600 raste të konfirmuara dhe 1.500 raste të mundshme të lisë së majmunëve në 39 vende, me 72 vdekje.

Kjo sëmundje është endemike në pjesë të Afrikës, por numri i të infektuarve po rritet, si në pjesën tjetër të botës. Virusi shkakton simptoma të tilla si ftohjet dhe lezionet e lëkurës dhe përhapet me kontakt të ngushtë.

Kreu i OBSH-së Tedros Adhanom Ghebreyesus tha se ishte koha për të forcuar reagimin ndaj përhapjes së lisë së majmunëve pasi virusi po përhapet në gjithnjë e më shumë vende dhe nevojitet një koordinim ndërkombëtar.

“Ne nuk duam të presim derisa situata të dalë jashtë kontrollit,” tha Ibrahima Soce Fall, drejtoresha e urgjencës e OBSH-së në Afrikë.

Kalendari

Ngjarjet e datës 8 gusht 2022

 - Universiteti i Biznesit dhe Teknologjisë mban konferencën e Akademikëve të Diasporës. (Parku Shkencor Inovativ i UBT-së në Lipjan, ora 9:00)

- Qendra e Lëvizjes Vetëvendosje! në Prishtinë mban konferencë për media. (Pallati i Drejtësisë, objekti A, ora 11:30)

- Grupi Parlmentar i Lëvizjes Vetëvendosje! mban konferencë për media. (Holli i Kuvendit. ora 14:00)

- Fondacioni Lumbardhi hap ekspozitën " Çka nëse historia do të na përkiste neve?" të kuruar nga Kumjana Novakova. (Shtëpia e Shani Efendiut në Prizren, ora 20:00)

- Dokufest dhe Lumbardhi organizojnë koncertin e Hercules & Love Affair. (Kino Bahçe!, ora 20:00)