23 Shtator 2021

OBSH shkurton buxhetin, fajëson krizën globale

Gjenevë, 17 maj - Organizata Botërore e Shëndetësisë tha se do të ketë shkurtime prej një miliard dollarë në buxhetin e ardhshëm të saj, dhe kjo si pasojë e problemeve financiare në mesin e vendeve të pasura donatore dhe këmbimit të ulët të dollarit amerikan në treg.

Drejtoresha e OBSH-së, Margaret Çan, tha se rënia në kontributet vullnetare të 30 shteteve kryesore është pjesë e problemit të agjencisë.

Por, pjesa tjetër, sipas asaj, është rënia e dollarit përballë frangës zvicerane, që tashme kap vlerën prej 1.13 dollarë.

Agjencia me seli në Gjenevë, pritet të pezullojë nga puna rreth 300 punëtorë, apo 12 per qind të stafit lokal.

Kalendari

Ngjarjet e datës 23 Shtator 2021 - Mbahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C 301, ora 10:00)

- Kandidati për Kryetar të Prishtinës, Uran Ismaili do të vizitoj Kompaninë Pastrimi në Prishtinë ku do të mbaj edhe një Konferencë për media në hapësirën e kësaj kompanie. (Kompania Pastrimi në Emshir pas stacionit të autobusëve, ora 11:30)

- Partia Socialdemokrate do të dorëzoj kallëzim penal në Prokurori. (Ndërtesa e Prokurorisë në lagjen Veternik, ora 13:00)

- Forumi i Gruas së Nismës Socialdemokrate në Malishevë mban takim elektoral, ku i pranishëm do të jetë kryetari Nismës, Fatmir Limaj dhe kandidati për kryetar të Komunës së Malishevës, Ekrem Kastrati. (Ambienti i jashtëm i shkollës fillore “Ibrahim Mazreku” në Malishevë, ora 14:00)

- Dhomat e Specializuara të Kosovës organizojnë informimin javore  në të cilin do  të  japin  një  informacion  të  përditësuar  mbi zhvillimet  e  fundit  lidhur  me  procedurat  gjyqësore  dhe  veprimtaritë  e  tjera  publike  të  gjykatës. (Online, ora 14:30)

- Forumi për Lidership dhe Diplomaci organizon ngjarjen lansuese të projektit: Promovimi i Zhvillimit Ekonomik Rajonal përmes Akademisë se Ndërmarrësisë. (Hotel Sirius, ora 16:00)

- Mbahet ceremonia e  hapjes së Kongresit te Parë Klinik të Kolegjit te Kirurgëve të Kosovës organizuar në bashkëpunim me Odën e Mjekëve të Kosovës. (Hotel Emerald, ora 17:00)