25 Shtator 2022

Një kroat voziti makinën me 6,26 promil alkool në gjak

Zagreb, 8 shkurt - Qyteti kroat Bellovar përpara ca kohe u dallua me një rekordmen mbi vozitjen e makinës duke përdorur një sasi mjaft të madhe alkooli – shoferi 30 vjeç me 6,26 promil alkool në gjak. Policia e Bellovarit e ka shpënë shoferin në spital, sepse dukje që në pamje të jashtme se ka pirë shumë.

Rezultatet nga provat e gjakut kanë shokuar si policinë, ashtu dhe mjekët. Një mjek vendas ka thënë se, ky nuk është rasti i parë kur spitali i Bellovarit të pranojë pacientë të dehur me mbi 6 promil alkool në gjak. Ka rastisur që të vijnë dhe gra me mbi 5 promil në gjak.

Një rekord absolut për gjetjen e një sasie të madhe prej alkooli në gjak në Kroaci ndodhi gjatë shtatorit të 2003-ës. Atëherë 33 vjeçari Mate Rogull kishte 7,44 promil alkool, pasi ka pirë 8 shishe me uiski njëra pas tjetrës.

Kalendari

Ngjarjet e datës 24 shtator 2022

- Federata Atletikës së Kosovës dhe Departamenti i Sporteve, organizon maratonën “Prishtina 2022”, në të cilën marrin pjesë mbi 500 garues. (Nisja bëhet nga Teatri Kombëtar, ora 9:00)

- Me qëllim të koordinimit ndër-institucional mes Qeverisë dhe Pushtetit Lokal mbahet takimi i përbashkët me Kryeministrin, Albin Kurti, Ministrin e Pushtetit Lokal, Elbert Krasniqi, Ministrin e Financave, Hekuran Murati, Ministren e Ekonomisë, Artane Rizvanolli dhe Kryetarët e Komunave me ç ‘rast do të diskutohet performanca buxhetore e Komunave dhe Investimet Kapitale, energjia, etj... (Hotel Dukagjini në Pejë, ora 10:00)

- Partia Demokratike e Kosovës mban Konventën Programore të Gruas Demokratike të Kosovës.  (Hotel Emerald, ora 10:00)  

- Lidhja Demokratike e Kosovës, Dega në Gjilan mban konventën e madhe programore. (Salla e Teatrit të Qytetit në Gjilan, ora ora 11:00)

- Koalicioni i OJQ–ve për Mbrojtjen e Fëmijëve në Kosovë bën prezantimin e instalacionit simbolik “Fëmijët në Shkolla”. (Sheshi “Skënderbeu” në Prishtinë, ora 12:00)
 
- Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, bashkë me Zëvendëskryeministren për Çështje të Pakicave dhe të Drejtat e Njeriut, Emilija Redžepi, marrin pjesë në hapjen solemne të Qendrës Kulturore Boshnjake, me rastin e festimit të Ditës Kombëtare të Boshnjakëve. (Qendra Kulturore Boshnjake në Prizren, ora 14:00)