04 Shkurt 2023

Në Kosovë shfaqet delta plus

Prishtinë, 11 nëntor - Arritja e variantit të ri të Covid 19, Delta Plus, ka bërë që autoritetet shëndetësore të bëjnë thirrje të vazhdueshme për vaksinim.

Nga 70 mostrat e dërguara për analiza në Gjermani, 12 prej tyre rezultuan me këtë variant.

Si rrjedhojë, autoritetet apelojnë që dy javë pas kalimit të virusit qytetarët e pa vaksinuar të vaksinohen.

Por, sipas drejtorit të Shoqatës për Mbrojtjen e të Drejtave të Pacientëve, Besim Kodra thotë se Qeveria duhet të marrë masa preventive dhe jo të ndjehet komod nga situata e qetë.

Sipas Kodrës, masat anti covid nuk janë duke u respektuar, e kjo do të reflektoj në veçanti pas përfundimit të fushatës për balotazh.

Situata pandemike është stabilizuar muajt e fundit. Gjatë së mërkurës raste aktive ishin rreth 400 persona.

Kalendari

Ngjarjet e datës 3 shkurt 2023  - Këshilli Gjyqësor i Kosovës mban mbledhjen e radhës. (Ndërtesa e KGjK-së, ora 9:00)

- Kuvendi Komunal i Gjilanit mban seancë të jashtëzakonshme, ku në rend dite do të jetë falja e tatimit në pronë në vlerën deri 100 euro për të gjithë tatimpaguesit e kësaj komune, për vitin 2023. (Salla e Kuvendit Komunal të Gjilanit, ora 10:00)

- Sindikata e Sektorit Privat të Kosovës mban konferencë për shtyp lidhur me gjendjen e punëtorëve teknik të Sektorit Privat te Kosovës dhe dialogu me qeverinë dhe institucionet tjera të Kosovës. (Zyrët e Sindikatës, ora 11:00)

- Lidhja Demokratike e Kosovës Dega në Prizren, mban konferencë për medie. (Selia e LDK-së në Prizren, ora 11:00)

- Komisioni për Buxhet, Punë dhe Transfere shqyrton Projektligjin për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit mbi ndarjet buxhetore, si dhe shqyrton listën e kandidatëve për plotësimin e një pozite për anëtar joekzekuiv të Bordit të Bankës Qendrore të Kosovës. (Kuvendi i Kosovës, salla C203, ora 13:30)

- Prezantohet puna e kryer rreth vajzave dhe grave me aftësi të kufizuara të cilat kanë folur hapur për historitë e tyre të, abuzimeve seksuale, dhunës fizike, dhunës psikike, keqtrajtimeve, ofendimeve dhe diskriminimeve. (Ndërtesa e Qeverisë, salla P38, ora 14:30)