09 Gusht 2022

MSH konfirmon 19 vdekje dhe 703 të infektuar me koronavirus

Prishtinë, 9 shtator - Ministria e Shëndetësisë (MSH) ka bërë të ditur se gjatë 24 orëve të fundit janë regjistruar 19 raste të vdekjes me koronavirus.

Bazuar në të dhënat e fundit të Institutit Kombëtar të Shëndetësisë Publike në Kosovë (IKSHPK), vendi ka regjistruar 703 raste të reja me koronavirus, me çka numri i tyre ka shkuar në gjithsej 155.310.

Në 24 orët e fundit në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKSHPK dhe laboratorët privatë janë testuar gjithsej 10.851 mostra të dyshuara për COVID-19, derisa deri më tani janë bërë 1.083.193 teste.

Sa i përket numrit të të shëruarve, të dhënat kanë njoftuar për 2.255 raste të reja. Numri i përgjithshëm i të shëruarve deri më tani ka arritur në 131.930 ndërkohë numri i rasteve aktive me COVID-19 është 20.652.

Sa i përket procesit të vaksinimit, gjatë 24 orëve të fundit janë dhënë 19.458 doza të vaksinës, ndërsa prej fillimit të vaksinimit në të gjitha qytetet e Kosovës janë dhënë 975.279 doza të vaksinës. Deri më sot 338.147 qytetarë janë vaksinuar me dozën e dytë.

Prej shpërthimit të pandemisë në mars të vitit 2020, autoritetet shëndetësore në Kosovë kanë regjistruar mbi 154.000 raste të infektimit. Prej tyre 2.728 persona kanë vdekur.


Kalendari

Ngjarjet e datës 9 gusht 2022

- Lëvizja FOL organizon konferencë për media me ç’ rast do të publikoj gjetjet nga monitorimi i realizimit të Planit Vjetor të Punës së Qeverisë për periudhën janar- qershor 2022. (Zyret e Lëvizjes FOL, ora 11:00)

- Zëvendëskryeministrja për Çështje të Pakicave dhe të Drejtat e Njeriut, Emilija Redžepi, mban takimin me temën “Arsimi i komuniteteve joshumicë në Republikën e Kosovës”, me pjesëmarrjen e të gjithë përfaqësuesve relevant të institucioneve. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 12:00)

- Hapet ekspozita “Ekonomia e Gruas në tregun e punës” e cil paraqet veprat e artistëve të Bosnjës dhe Hercegovinës të cilët në mënyra të ndryshme trajtojnë format e padukshme/të neglizhuara/të panjohura të punës. (Mini Studio në Rr. Nazim Gafurri 25, ora 20:00)