08 Maj 2021

Ministri Gashi ftohet për vizitë në Republikën e Çekisë

Prishtinë, 26 mars - Ministri i Shëndetësisë i Republikës së Kosovës, Alush Gashi, është ftuar për një vizitë zyrtare në Republikën e Çekisë nga ministrja e Shëndetësisë e këtij shteti, znj. Dana Juraskova.

Pasi i shpreh falënderimin e saj ministrit Gashi për mikpritjen e ngrohtë që Ministria e Shëndetësisë e Republikës së Kosovës i ka bërë delegacionit çek të përbërë nga autoritetet të larta shëndetësore që në shkurt kanë qëndruar për disa ditë në Kosovë, ministrja Juraskova shpreh besimin e saj që gjatë vizitës së ministrit të shëndetësisë të Kosovës në Pragë, në muajin prill, do të nënshkruhet Memorandumi i Mirëkuptimit për bashkëpunim në shëndetësi midis dy shteteve.

Ky memorandum është diskutuar edhe gjatë vizitës së delegacionit çek në Prishtinë dhe ai parasheh fushat e bashkëpunimin në shëndetësi midis dy shteteve në aspektin e përkrahjes profesionale, këmbimin e ekspertëve, në fushën e edukimit të vazhduar dhe në fusha të tjera të rëndësishme për shëndetësinë e dy shteteve.

Republika e Çekisë është një nga shtetet që ka kontribuar aktivisht në vitin e fundit me ndihma konkrete materiale dhe profesionale për Qendrën Klinike Universitare të Kosovës dhe qendrat e tjera shëndetësore të Republikës së Kosovës.

 

Kalendari

Ngjarjet e datës 7 Maj 2021

- Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu me rastin e përvjetorit të aprovimit të Konventës së Stambollit takohet me mbrojtësit e viktimave. (Pallati i Drejtësisë, ora 9:30)

- Lëvizja FOL organizon tryezë diskutimi me ç’rast publikon raportin “Realizimi i Planit të Punës së KPK-së dhe PSh-së për vitin 2020”. (Hotel Sirius, ora 10:00)
    
- Komisioni për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur dhe Peticione shqyrton Propozim-vendimit e Avokatit të Popullit lidhur me zgjedhjen e 5 zëvendësve të Avokatit të Popullit. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 10:00)
    
- Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu me rastin e përvjetorit të aprovimit të Konventës së Stambollit viziton Qendrën për Mbrojtjen e Grave dhe Fëmijëve. (Strehimorja, Ulpianë, ora 10:45)
    
- KDI mban konferencë për medie ku do të shpalosën të gjeturat e hulumtimit mbi transparencën e komunave të Kosovës në prokurim publik, për vitin 2020. (Zyret e KDI-së, ora 11:00)
    
- Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu me rastin e përvjetorit të aprovimit të Konventës së Stambollit takohet me Njësitin Kundër Dhunës në Familje-Policia e Kosovës. (Drejtoria e Përgjithshme e Policisë së Kosovës, ora 11:45)
    
- Ambasadori i BE-së në Kosovë, Tomas Szunyog, do ta ndajë çmimin “Evropiani i Vitit 2021”, i cili jepet për të gjashtën herë radhazi nga BE-ja. (Shtëpia e Evropës, ora 13:00)