18 Qershor 2021

Luksemburgu i jep shëndetësisë kosovare pesë autoambulanca

Prishtinë, 13 korrik - Ministria e Shëndetësisë e Republikës së Kosovës dhe Agjencioni për Zhvillim bashkëpunimi i Qeverisë së Luksemburgut - Lux Developemnt, në kuadër të projektit: “Programi përkrahës për shëndetësi në Kosove - KSV/014”, i cili financohet nga Qeveria e Kosovës dhe Qeveria e Dukatës së Madhe të Luksemburgut, do të pajisin nesër me nga një auto ambulancë pesë Qendra Kryesore të Mjekësisë Familjare të Regjionit të Prizrenit: QKMF në Malishevë, Rahovec, Dragash, Suharekë dhe Prizren.

Auto -ambulancat janë të tipit “Peugeot Boxher” dhe janë të pajisura me aparaturën më moderne për trajtim të rasteve emergjente.

Këto autoambulanca do të jenë në shërbim të popullatës së regjionit të Prizrenit, kurse vlera e përgjithshme e tyre është 280 000 euro.

Ceremonia e dorëzimit të këtyre autoambulancave do mbahet nesër në orën 11:00 në Ministrinë e Shëndetësisë ku do të jenë krerët e Ministrisë së Shëndetësisë, përfaqësuesit e lartë të Qeverisë së Luksemburgut në Kosovë si dhe drejtuesit e QKMF-ve që përfitojnë nga ky projekt.
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 18 Qershor 2021 - Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka, së bashku me drejtorin e Drejtorisë së Urbanizmit dhe Planifikimit Hapësinor, Beni Kizolli do të vizitojnë banesat kolektive ku janë përfunduar punimet për renovimin e kulmeve, si dhe ku kanë filluar punimet për lyerjen e korridoreve. (Përballë Qendrës Sportive, ora 10:00)

- Anulohet -  Oda Ekonomike Amerikane në Kosovë mban tryeza e radhës bashkëbisedim me Ministren e Ekonomisë, Artanë Rizvanolli. (Zyrat e Odës Amerikane në Pejton, ora 10:00)

- Me rastin e Ditës Botërore të Refugjatëve, Ministri i Punëve të Brendshme, Xhelal Svecla, shefi i misionit të UNHCR, Erol Arduc, Drejtuesi i sektorit të bashkëpunimit nga Zyra e BE-së, Luigi Brusa, dhe Koordinatorja e OKB-së për Zhvillim, znj. Ulrika Richardsondo të zbulojn pllaken e përurimit të një pjese të sapo renovuar të Qendrës së Azilit, në Vranidoll të komunës së Prishtinës. (Qendra e Mbajtjes në Fshatin Vranidoll, ora 10:00)

- Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka së bashku me nënkryetaren Memnuna Ajdini do të vizitojnë rajonin e Zhupës, ku do të shohin nga afër projektet e realizuara në këtë rajon. (Rajoni i Zhupës, ora 10:30)

- Kolegji Universum organizon një ligjeratë publike me Alain Le Roy - diplomat francez i cili ka qenë Zv. Sekretar i përgjithshëm i OKB-së, udhëheqës i gjitha operacioneve globale paqeruajtëse të OKB-së në botë, Ambasador i Francës dhe shumë poste tjera të rëndësishme. (Hapësirat e kolegjit Universum në kampusin e Lipjanit, ora 11:00)

- Komisioni për Bujqësi, Pylltari, zhvillim Rural, Mjedis e planifikim hapësinor dhe Infrastrukturë shqyrton formimin e grupeve punuese për mbikëqyrjen e ligjeve. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 13:00)

- Mbahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendit. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C 301, ora 13:00)

- Klubi i Basketbollit Sigal Prishtina mban në konferencë për shtyp rreth më të rejave të klubit. (Pallati i Rinisë dhe Sporteve, ora 14:00)

- Prointegra organizon takim publik ''Kosova në lëvizje - Kontributi i diasporës''. (Online nëpërmjet ZOOM, ora 14:00)