27 Janar 2023

Koreja e Jugut shënon numrin më të lartë ditor të rasteve me koronavirus

Seul, 17 nëntor - Koreja e Jugut raportoi rreth 500 pacientë në gjendje të rëndë nga koronavirusi një rekord i lartë që nga shpërthimi i pandemisë në vend.

Sipas agjencisë së lajmeve Yonhap me seli në Seul, vendi regjistroi 2.125 raste të reja në 24 orët e fundit, duke përfshirë 495 pacientë të shtruar në spital në gjendje të rëndë.

Gjithashtu, Koreja e Jugut të shtunën kishte raportuar 485 pacientë në gjendje të rëndë, ndërsa vendi po lufton me valën e katërt të pandemisë.

Që nga 7 korriku, rastet e reja janë rritur në vend pas shfaqjes së variantit Delta. Më 25 shtator, vendi raportoi 3.270 raste, numri më i lartë i rasteve ditore që nga shpërthimi i COVID-19 vitin e kaluar.

Sipas të dhënave të Ministrisë së Shëndetësisë, me 2.125 raste të reja, numri total i rasteve në Korenë e Jugut u rrit në 399.591, ndërsa numri i vdekjeve arriti në 3.137 me 22 vdekje të tjera.
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 27 janar 2023

 - Mbahet dita e dytë e konferencës Ndërkombëtare për Siguri Siguri Kinernetike “Cyber Zero” në të cilën diskutohet sulmet online dhe kërcenimet në sigurinë kibernetike. (Klan Arena, ora 9:00)
    
- Bordi i Komisionit të Pavarur për Miniera dhe Minerale raporton në Komisionin për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti lidhur me vendimin për lirimin nga obligimi për rentën minerare për ndërmarrjen “Ferronikeli”. (Kuvendi i Kosovës, C203, ora 10:00)
    
- Komisioni për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur, Viktimat e Dhunës Seksuale të Luftës dhe Peticione takohet me përfaqësues të OJQ-së “Zëri i Romëve, Ashkalinjve dhe Egjiptasve”. (Kuvendi i Kosovës, salla N10, ora 10:00)
    
- Ministri i Financave Punës dhe Transfereve, Hekuran Murati, raporton në Komisionin për Buxhet, Punë dhe Transfere, lidhur me vendimin për rritjen e vlerës së faturave të tatimit në pronë. (Kuvendi i Kosovës, C203, ora 13:30)
    
- Në Akademinë e Kosovës për Siguri Publike (AKSP) mbahet ceremonia e diplomimit të gjeneratës së 42 të kadetëve të Shërbimit Korrektues të Kosovës (SHKK). Merr pjesë ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu etj. (Ndërtesa e re e Fakultetit të Sigurisë Publike në AKSP, Vushtrri, ora 13:30)
    
- Universiteti Publik “Kadri Zeka” në Gjilan do të nderojë me çmimin “Doctor Honoris Causa” anëtarin e Parlamentit Evropian, Lukas Mandl. (Teatri i Qytetit, Gjilan, ora 15:00)