22 Shtator 2021

IKSHPK identifikon disa baktere në mostrat e ujit në Deçan

Deçan, 15 korrik - Instituti Kombëtar i Shëndetësisë publike në Kosovë bëri të ditur të enjten se ka identifikuar disa baktere që mund të kenë shkaktuar ndotjen e ujit të pijshëm në komunën e Deçanit, rreth 75 kilometra në perëndim të Prishtinës.

Deçani shpalli të martën gjendjen emergjente pasi më shumë se një mijë qytetarë të kësaj komune kërkuan ndihmë mjekësore përgjatë disa ditëve me shenja helmimi. Dyshimet e para u hodhën te furnizimi me ujë nga kompania rajonale e ujësjellësit “Hidrodrini”.

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë tha sot se nga ekzaminimi i mostrave të ujit të marra me datën 12. 07. 2021 nga rajoni i Deçanit, janë identifikuar disa bakterie që mund të kenë shkaktuar ndotjen e ujit të pijshëm. IKSHPK shton se është duke kryer analizat mikrobiologjike në mostrat e marra nga pacientët për patogjenë të ndryshëm viral, bakteror dhe parazitar, për gjetjen e shkakut të shpërthimit epidemik.

Kompania publike e ujësjellësit “Hidrodrini” nëpërmjet një reagimi përmes rrjeteve sociale njoftoi se ka urdhëruar të gjitha njësitë e saj që të fillojnë kontrollet për cilësinë e ujit dhe sistemin e shpërndarjes, ndërsa kërkoi nga Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike që të ofrojë sqarime shtesë, se cilat mostra të ujit janë marrë. Kompania “Hidrodrini” kërkoi po ashtu që të analizohet edhe uji nga burimet alternative, siç janë bunaret, që sipas saj përdoren nga banorët.

Kompania “Hidrodrini” menaxhon ujin në nivel rajonal, që përfshin rajonin e Dukagjinit.

Por kryetari i kësaj komunës së Deçanit, Bashkim Ramosaj njoftoi se ujësjellësi këtej e tutje do të menaxhohet nga një kompani komunale.

“Do flasë vetëm për hapat politikë dhe administrativë që po ndiqen, edhe po e bëj publike tash që, kompania rajonale “Hidrodrini” nuk do ta menaxhojë më Deçanin. Kompania (e re) do jetë kompani komunale, që do ketë adresim dhe do ketë në dispozicion taksat e qytetarëve të Deçanit që kjo kompani të jetë me standard më të lartë, që kjo kompani t’i plotësojë kriteret e standardet që t'i gjendet afër qytetarëve të Deçanit si në cilësinë e ujit, si në aspektin e furnizimit me 24 orë ujë.”, tha zoti Ramosaj.

Autoritetet në komunën e Deçanit thanë sot ndërkaq se situata në komunë mbetet në kontroll dhe se gjatë ditës së enjte është ulur edhe numri i qytetarëve që kërkuan ndihmë mjekësore.

Kalendari

Ngjarjet e datës 22 Shtator 2021

- Ministri i Shëndetësisë, Arben Vitia, raporton në Komisionin për Shëndetësi dhe Mirëqenie Sociale për menaxhimin e situatës me Covid-19. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 10:00)

- Ministria e Mjedisit, Planifikimit Hapësinor dhe Infrastrukturës në bashkë organizim me Komunën e Prishtinës, Policinë e Kosovës, OJQ-të shënojnë “Ditën Ndërkombëtare pa Makina”. (Para ndërtesës së Qeverisë, ora 10:00)

- Komisioni për Legjislacion, Mandate, Imunitete, Rregulloren e Kuvendit dhe mbikëqyrjen e Agjencisë kundër Korrupsionit shqyrton formon grupin punues për Projektligjin për Gjykatën Komerciale, shqyrton raportet e Komisioneve të përhershme  për Projektligjin për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit për përgjegjësinë disiplinore të gjyqtarëve dhe prokurorëve, etj,. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 10:00)

- Kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Glauk Konjufca, pret në takim kryetaren e Kuvendit të Shqipërisë, Lindita Nikolla. (Kabineti i kryetarit, ora 10:00)

- Mbahet takimi i 203-të i Këshillit Prokurorial të Kosovës. (Përmes formës online, ora 10:00)

- Komisioni për Mbikëqyrjen e Financave Publike shqyrton rekomandimet e dala nga raporti i auditimit të performancës “Parandalimi dhe reagimi i situatave emergjente: Vërshimet”, etj. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 12:00)

- Komisioni për Buxhet, Punë dhe Transfere shqyrton Raportin vjetor financiar të Agjencisë Kosovare të Privatizimit, raportin vjetor Financiar i Agjencisë Kosovare për Krahasim dhe Verifikim të Pronëssi dhe Raportin vjetor Financiar i Institucionit të Avokatit të Popullit. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C203, ora 13:00)

- Komisioni për Mbikëqyrjen e Agjencisë së Kosovës për Inteligjencë bën rishikimin e Planit të punës së Komisionit për sesionin vjeshtor. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 13:00)

- Instituti Kosovar për Kërkim dhe Zhvillim i Politikave dhe Qendra Kosovare për Studime të Sigurisë në bashkëpunim me Programi i Universitetit Columbia për Ndërtimin e Paqes dhe të Drejtat e Njeriut organizojnë një konferencë me temë 'Sfidat e Kosovës që vijnë Rusia dhe Kina' me Holden Triplett Agjenti Special i FBI -së dhe Drejtor për Kundërzbulimin në Këshillin e Sigurisë Kombëtare, ret. (https://zoom.us/j/98242813908?pwd=cFBiZGdMV3pRTTV3RDJBbTE5UEtVQT09, ora 16:00)