08 Maj 2021

IKSHP dhe UNICEF prezantojnë studimin mbi ushqyeshmërinë e shtatzënave dhe fëmijëve

Prishtinë, 30 mars - UNICEF-i dhe Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike (IKShP) prezantojnë nesër në Prishtinë rezultatet e studimit për gjendjen e ushqyeshmërisë së shtatzënave dhe fëmijëve të moshës shkollore në Kosovë.
 
Në këtë prezantim, përveç zyrtarëve të lartë të Ministrisë së Shëndetësisë të Republikës së Kosovës, do të marrin pjesë edhe  Johannes Wedenig, shef i Zyrës së UNICEF-it në Kosovë dhe z. Pierre Weber, përfaqësues i Qeverisë së Luksemburgut në Kosovë.
 
Studimi që do të prezantohet është realizuar nga IKSHP-Departamenti për Ekologji Humane-Njësia për Nutricion, e përkrahur nga Zyra e UNICEF-it në Kosovë dhe përmes Fondeve të Qeverisë së Luksemburgut, fondeve tematike të UNICEF-it dhe Komitetit Nacional Holandez.
 
Publikimi zyrtar i këtij hulumtimi do të bëhet nesër më 31 mars 2010, në IKSHP prej orës 10:00 deri në 11:30.

Kalendari

Ngjarjet e datës 7 Maj 2021

- Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu me rastin e përvjetorit të aprovimit të Konventës së Stambollit takohet me mbrojtësit e viktimave. (Pallati i Drejtësisë, ora 9:30)

- Lëvizja FOL organizon tryezë diskutimi me ç’rast publikon raportin “Realizimi i Planit të Punës së KPK-së dhe PSh-së për vitin 2020”. (Hotel Sirius, ora 10:00)
    
- Komisioni për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur dhe Peticione shqyrton Propozim-vendimit e Avokatit të Popullit lidhur me zgjedhjen e 5 zëvendësve të Avokatit të Popullit. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 10:00)
    
- Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu me rastin e përvjetorit të aprovimit të Konventës së Stambollit viziton Qendrën për Mbrojtjen e Grave dhe Fëmijëve. (Strehimorja, Ulpianë, ora 10:45)
    
- KDI mban konferencë për medie ku do të shpalosën të gjeturat e hulumtimit mbi transparencën e komunave të Kosovës në prokurim publik, për vitin 2020. (Zyret e KDI-së, ora 11:00)
    
- Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu me rastin e përvjetorit të aprovimit të Konventës së Stambollit takohet me Njësitin Kundër Dhunës në Familje-Policia e Kosovës. (Drejtoria e Përgjithshme e Policisë së Kosovës, ora 11:45)
    
- Ambasadori i BE-së në Kosovë, Tomas Szunyog, do ta ndajë çmimin “Evropiani i Vitit 2021”, i cili jepet për të gjashtën herë radhazi nga BE-ja. (Shtëpia e Evropës, ora 13:00)