07 Dhjetor 2021

Hrebickova: Çekia përkrahë sektorin e shëndetësisë

Prishtinë, 8 prill - Ministri i Shëndetësisë i Republikës së Kosovës, Bujar Bukoshi, priti sot në takim Ambasadoren e Republikës së Çekisë në Kosovë, Janina Hrebickova, me të cilën kanë biseduar për aspekte të bashkëpunimit ndërshtetëror në shëndetësi.

Në takimin e ministrit Bukoshi me Ambasadoren Hrebickoba është konfirmuar vazhdimi i bashkëpunimit të mirë midis Kosovës e Çekisë në shëndetësi, i filluar më parë, me trend të avancimit të mëtejmë dhe në këtë kuadër është edhe vizita që një delegacion i MSh-së do t’i bëj Çekisë më 19 prill 2010.

Gjatë kësaj vizite që do të realizohet në Republikën e Çekisë, midis Kosovës e Çekisë, do të nënshkruhet Memorandumi i Mirëkuptimit, që parasheh fushat e bashkëpunimit të ndërsjellë.

Ministri Bukoshi ka vlerësuar lart kontributin e Ambasadores Hrebickova në Kosovë, në veçanti ndihmën e saj në afirmimin e bashkëpunimit midis dy vendeve në shëndetësi, një bashkëpunim ky për vazhdimin e të cilit janë zotuar bashkëbiseduesit.

Republika e Çekisë është nja nga kontribuesit e dalluar në shëndetësinë kosovare dhe gjatë vitit që shkoi dhe në këtë fillim vit, ky shtet e ka ndihmuar Kosovën me asistencë në ngritjen e kapaciteteve fizike dhe profesionale që kapin shumën prej rreth 2 milionë eurove si dhe në edukimin e vazhduar profesional të kuadrit shëndetësor kosovar.

Ambasadorja Hrebickova është ambasadorja e parë me të cilën Ministri Bukoshi takohet pas marrjes së detyrës së Ministrit të Shëndetësisë.

Kalendari

Ngjarjet e datës 7 dhjetor 2021

- Zyra e Rregullatorit për Energji organizon konferencën për integrimin e tregut të energjisë elektrike. (Hotel “Swiss Diamond”, ora 9:00)

-  Komisioni për Administratë Publike, Pushtet Lokal, Media dhe Zhvillim Rajonal shqyrton në parim i Projektligjit për ndryshimin dhe plotësimin e ligjeve që kanë të bëjnë me racionalizimin dhe vendosjen e vijave llogaridhënëse të Agjencive të Pavarura. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N506, ora 10:00)

- Mbahet ceremonia inauguruese e pranim dorëzimit të detyrës së Kryetarit të Prishtinës ku edhe do të bëhet betimi dhe nënshkrimi i deklaratës solemne për marrjen e detyrës së Kryetarit të ri të Komunës së Prishtinës, Përparim Rama si dhe betimi i anëtarëve të ri të Kuvendit të Komunës së Prishtinës. (Salla e Kuvendit të Komunës së Prishtinës, ora 10:00)

- Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Hajrulla Çeku raporton para Komisionit për Arsim, Shkencë, Teknologji, Inovacion, KulturÑ‘, Rini dhe Sport. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 10:00)

- Lëvizja FOL në partneritet me Misionin e Bashkimit Evropian për Sundimin e Ligjit në Kosovë bën lansimin e Raportit “Pajisjet elektronike: fokusi në parandalimin e rasteve të dhunës në familje”. (Hotel Emerald, ora 10:00)

-  Komisioni për Buxhet, Punë dhe Transfere shqyrton Projektligjit mbi Ndarjet Buxhetore për Buxhetin e Republikës së Kosovës për vitin 2022. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C203, ora 10:00)

- Komuna e Rahovecit organizon shënimin e Ditës së Bibliotekës Komunale “Sulejman Krasniqi”. (Salla e Kuvendit të Komunës së Rahovecit, ora 11:00)

- Me rastin e Ditës së Bibliotekës Komunale “Sulejman Krasniqi” udhëheqes të Komunës së Rahovecit vizitojn shkollën e mesme të lartë  "Heronjtë e Kosovës" në Hoçë të Vogel. (Fshati Hoçë, ora 11:00)

- Qendra për Informim, Kritikë dhe Aksion së bashku me disa organizata të tjera feministe organizon aksion simbolik lidhur me aktgjykimin seksist të Gjykatës Themelore në Gjilan që shfajësoi pesë burra të akuzuar për përdhunim në grup të një vajze 19 vjeçare në vitin 2012. (Para Këshillit Gjyqësor të Kosovës, ora 12:00)

- Komisioni për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti mban dëgjim publik për Pakon e projektligjeve të pronësisë industriale si Projektligji për topografitë e gjysmëpërçuesve; Projektligji për dizajnin industrial, si dhe projektligji për patentat. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 13:00)

- Komisioni për Bujqësi, Pylltari, zhvillim Rural, Mjedis e planifikim hapësinor dhe Infrastrukturë shqyrton Projektligjin për Odat e Arkitektëve dhe Inxhinierëve në fushën e ndërtimit dhe  planin e performancës për vitin 2022 nga Agjencia për menaxhimin e komplekseve memoriale të Kosovës (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 13:00)
 

- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve mban mbledhjen e radhës. (Selia e KQZ-së, ora 13:30)