31 Korrik 2021

Gripi A-H1N1 përhapet në Evropën Lindore

Sofje, 28 janar - Në Bullgari virusi i gripit të derrit A-H1N1 është përhapur në 12 rajone, duke përfshirë kryeqytetin Sofje dhe qytete të tjera kryesore.

Ministria bullgare e Shtetësisë njoftoi se 7% e të prekurve, janë me virusin H1N1 të tipit A. Më 26 janar autoritetet shëndetësore njoftuan edhe viktimën e parë nga ky virus.

Virusi i gripit të derrit A-H1N1 është duke u përhapur me shpejtësi në të gjithë Evropën Lindore. Ditët e fundit, janë njoftuar tre viktima nga gripi A-H1N1 dhe 10 raste janë konfirmuar si bartës të virusit të tipit A.

Ndërkohë në Poloni, autoritetet shëndetësore njoftuan për 17 viktima, brenda këtij dimri.

Kalendari

Ngjarjet e datës 31 Korrik 2021

- Qendra për Informim dhe Përmirësim Social në bashkëpunim me Ambasadën Gjermane dhe Komunën e Prishtinës organizon për herë të parë Panairin e Vullnetarëve të Shëndetit Mendor. (Biblioteka Kombëtare “Pjetër Bogdani”, ora 10:00)

- Federat e Futbollit të Kosovës organizon workshop-in rreth sistemit VAR. (Kampi Edukativ Nacional në Hajvali, ora 17:00)