27 Korrik 2021

Gjysma e popullatës në Gjermani ka marrë dozën e parë të vaksinës kundër COVID-19

Berlin, 18 qershor - Instituti Robert-Koch në Gjermani njoftoi se në vend 41.662.903 persona e kanë marrë dozën e parë të vaksinës kundër COVID-19 ndërsa 24.657.569 dozën e dytë.

Sipas kësaj 50.1 për qind e popullatës e ka marrë dozën e parë ndërsa 29.6 për qind dozën e dytë.

Nga ana tjetër në 24 orët e fundit 1.076 persona rezultuan pozitivë me COVID-19 ku numri i përgjithshëm i rasteve shkoi në 3.720.031.

Në 24 orët e fundit me vdekjen e 91 personave numri i përgjithshëm i viktimave shkoi në 90.270.

Ndërkaq numri javor i rasteve në 100 mijë persona është 10.3.

Në një konferencë për media në Berlin, ministri gjerman i Shëndetësisë, Jens Spahn deklaroi se ka arsye të mira për optimizëm në luftën kundër COVID-19 me uljen e numrit të rasteve dhe përparimin në fushatën e vaksinimit, por është akoma e nevojshme të veprohet me kujdes.

Duke treguar se lloji më ngjitës i COVID-19, varianti Delta (i regjistruar për herë të parë në Indi), është përhapur edhe në Gjermani, Spahn tha se kjo përhapje është në një nivel të ulët por të shpejtë.

Ai u ndal në debatin mbi detyrimin për të mbajtur maska, duke theksuar se ai mund të heqë dorë nga mbajtja e maskave në ambiente të jashtme në kushte të mira të motit, por është e rëndësishme të mbahet maska ​​brenda, siç është transporti publik.

Presidenti i Institutit Robert Koch, Lothar Wieler i cili mori pjesë në takim, paralajmëroi se pandemia nuk kishte mbaruar akoma dhe tha se "virusi nuk është zhdukur dhe nuk do të zhduket".

Sipas tij, nëse masat hiqen herët, virusi mund të transmetohet edhe në grupe që nuk janë vaksinuar ende.

Duke informuar se shkalla e variantit Delta në raste të reja në Gjermani është rreth 6 për qind, Wieler paralajmëroi se ky variant mund të përhapet me shpejtësi në vend.

Wieler tha se dëshiron që masat aktuale ndaj COVID-19 do të vazhdojnë deri në vjeshtë, duke theksuar se muajt e verës duhet të përdoren për të mbajtur poshtë numrin e rasteve.

Kalendari

Ngjarjet e datës 27 Korrik 2021

- Komisioni për Buxhet, Punë dhe Transfere shqyrton Raportin me amendamente për Projektligjin për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit mbi ndarjet buxhetore për Buxhetin e Republikës së Kosovës për vitin 2021. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C203, ora 9:45)

- Policia e Republikës së Kosovës organizon ceremoninë e zbulimit të pllakës përkujtimore të zyrtarëve policorë, e cila iu dedikohet zyrtarëve policorë të rënë në kryerje të detyrës “Heronjve të Kosovës”. (Hapësira e jashtme para objektit të Drejtorisë së Përgjithshme të Policisë, ora 10:00)  

- Drejtori i Agjencisë së Kosovës për Inteligjencë, Petrit Ajeti raporton para Komisionit për Mbikëqyrjen e Agjencisë së Kosovës për Inteligjencë (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 10:00)  

- Instituti për Politika Zhvillimore mban konferencën për medie lidhur me përmbylljen e projektit “Barometri i Rimëkëmbjes – për transparencë dhe llogaridhënie” dhe prezantimin e raportit përfundimtar të zbatimit të Ligjit për Rimëkëmbjen Ekonomike – Covid-19. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Hajrulla Çeku raporton para Komisionit për Mbikëqyrjen e Financave Publike lidhur me raportin e auditimit të performances “Transparenca dhe llogaridhënia në procesin e financimit të organizatave jo-qeveritare”. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N506, ora 10:00)

- Komisioni për Shëndetësi dhe Mirëqenie Sociale takoht me kryetarët e Odave të profesionistëve shëndetësor për të diiskutuar për punën dhe sfidat e Odave të profesionistëve shëndetësor. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 10:00)

- Kryeshefit Ekzekutiv të Agjencisë së Kosovës për Forenzikë, Blerim Olluri raporton para Komisionit për Çështje të Sigurisë dhe Mbrojtjes. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 10:00)  

- Nën përkujdesin e drejtpëdrejt të Kryegjyshit Botëror Bektashian, Haxhi Dede Edmond Brahimaj, shënohet 231-të i themelimit të Teqesë Bektashiane të Gjakovës. (Teqa Bektashiane në Gjakovë, ora 11:00)

- Misioni i OSBE-së në Kosovë do ta prezantojë edicionin e pestë të Raportit vlerësues të të drejtave të komuniteteve. (Hotel Emerald, ora 11:00)

- Ministrja e Ministrisë së Industrisë, Ndërmarrësisë dhe Tregtisë, Rozeta Hajdari raporton para Komisioni për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti lidhur me nivelin e zbatimit të ligjit për shoqëritë tregtare. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 11:00)  

- Organizohet hapja solemne e Dekra Akademie në Gjilan e cila ka hapur dyert e saj për infermierët e licencuar që duan të punojnë në Gjermani. (Tek Rruga e Gjinollëve, nr.83, Gjilan, ora 13:00)

- Komisioni për Bujqësi, Pylltari, zhvillim Rural, Mjedis e planifikim hapësinor dhe Infrastrukturë  shqyrton Projektligjin në parim për Mbeturinat nga industritë nxjerrëse të mineraleve, Projektligjin për Mbrojtjen e ajrit nga ndotja, etj. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 13:00)

- Komisioni për Administratë Publike, Pushtet Lokal, Media dhe Zhvillim Rajonal mban mbledhjen e radhës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla 303, ora 14:00)

- Mbahet mbledhja e kryesisë së Kuvendit të Republikës s Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C301 ora 15:00)