06 Dhjetor 2022

FSSHK reagon për mos pagesën e 40 eurove

Prishtinë, 8 shtator - Federata e Sindikatave të Shëndetësisë së Kosovës (FSSHK), pas informatave të marra nga terreni, në bazë të kompetencës përfaqësuese, ka reaguar mbi çështjen e mos pagimit të shtesës së 44 eurove për punëtorët shëndetësorë të kujdesit primar, për muajin korrik, në disa nga komunat e Republikës së Kosovës.

Këto reagime FSSHK-ja i bazon duke marr parasysh se në të gjitha pasqyrat financiare si dhe qarkoreve të buxhetit të rishikuar të Republikës së Kosovës, figuron se mjetet për kujdesin primar janë ndarë dhe janë të alokueshme.

Me këtë rast, Kryetari i FSSHK-së, Blerim Syla, së bashku me nënkryetarin Blerim Delija dhe nënkryetarin e Këshillit Drejtues, Jahir Lajqi, kanë takuar Sekretarin e Përhershëm të Ministrisë së Ekonomisë dhe Financave dhe drejtorin për buxhet dhe financa të komunave të Kosovës.

Në këtë takim është diskutuar çështja në fjalë, ku përfaqësuesit e FSSHK-së kanë kërkuar nga zyrtarët e MEF-it, që të sqarojnë problematikën e krijuar.

Sipas Sekretarit të përhershëm  të MEF-it dhe drejtorit për buxhet dhe financa të komunave, rezulton se problemi çalon tek drejtorit komunale dhe se mjetet e dedikuara për shtesën e 44 eurove janë alokuar për vitin 2010, për të gjitha komunat e Republikës së Kosovës.

FSSHK-ja, në kuadër të veprimeve konkrete, ka dërguar shkresën drejtuar Ministrisë së Ekonomisë dhe Financave, Ministrisë së Shëndetësisë dhe Ministrisë së Administratës Publike, që përmes masave ndërministrore të sanojnë këtë problem. Njëherit FSSHK-ja, kërkon që shtesa e 44 eurove për muajin korrik të kompensohet me pagat e muajit shtator.

Kalendari

Ngjarjet e datës 6 dhjetor 2022

- Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, pret në takim Përfaqësuesin e Posaçëm të Bashkimit Evropian për Dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajčák. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 9:00)

- Agjencia e Statistikave të Kosovës mban nesër takim konsultativ me Kryetar dhe përfaqësues të Komunave në Kosovë. (Hotel International Prishtina në Veternik, ora 9:30)

- Mbahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C 301, ora 9:30)

- Instituti i Kosovës për Drejtësi dhe Grupi për Studime Juridike dhe Politike organizojnë tryezën e rrumbullakët për reformën në Administratën Publike. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Komisioni për Arsim, Shkencë, Teknologji, Inovacion, KulturÑ‘, Rini dhe Sport shqyrton Projektligjin për Anti Dopingun. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N225, ora 10:00)

- Komisioni për Shëndetësi dhe Mirëqenie Sociale takohet me Elvana Shala, ambasadore e vullnetit të mirë në Komisionin ndërkombëtar për të drejtat e njeriut ku do të diskutohet organizimi i kongresit botëror për personat me aftësi të kufizuara. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 10:00)

- Komisioni për Administratë Publike, Pushtet Lokal, Media dhe Zhvillim Rajonal shqyrton në parim i Projektligjin për zhvillimin rajonal të balancuar. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 10:00)   

- Qendra Kosovare për Zhvillim dhe Avokim mban konferencën për media në lansimin e fushatës “E Drejta për Ajër të Pastër - vrasësi i padukshëm NO2 -”. (Restorant “Rings” tek Sheshi ‘Nënë Tereza”, ora 11:00)

- Komisioni për Shëndetësi dhe Mirëqenie Sociale organizon tryezën e rrumbullakët lidhur me punën, të arriturat dhe sfidat e Qendrave për Punë Sociale’’. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 11:00)

- Komuna e Prishtinës inauguron veprën e artit në hapësira publike “Never Say Never” të artistit të mirënjohur bashkëkohor Alban Muja, e që po realizohet me mbështetje të Komunës së Prishtinës dhe MB Office. (Parku “Adem Demaçi”, ora 12:00)

- Zëvendëskryeministrit Besnik Bislimi raporton para Komisionit për Punë të Jashtme dhe Diasporë lidhur me dialogun dhe planin franko-gjerman. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 13:00)

 - Organizata jofitimprurëse Code organizon takimin lançues “Ora e Kodit” e cila është hyrje 1 orëshe në shkenca kompjuterike e krijuar për të shpjeguar “kodimin”. (Shkolla “Xhemail Mustafa” në Prishtinë, ora 13:00)

- Instituti i Kosovës për Drejtësi organizon tryezë të rrumbullakët, mbi publikimin e Raporteve: ‘‘Transparenca e Qeverisë’’ dhe ‘‘Transparenca në Ndërmarrjet Publike’’. (Hotel Sirius, ora 13:00)
 
- Komisioni për Mjedis, Ushqim, Bujqësi, Planifikim dhe Zhvillim shqyrton Projektligjin për Vlerësimin e ndikimit në mjedis, etj. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 13:00)

 

- Ministri i Financave, Punës dhe Transfereve, Hekuran Murati, së bashku me Ministrin e Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural, Faton Peci, prezantojnë buxhetin për vitin 2023 para qytetarëve të Komunës së Podujevës. (Teatrin ”Avdush Hasani” në Podujevë, ora 17:30)