18 Qershor 2021

FSSHK-ja përkrah protestat për mos pagimin e 44 eurove

Prishtinë, 22 shtator - Federata e Sindikatave të Shëndetësisë së Kosovës (FSSHK), me rastin e mbajtjes së protestave të punëtorëve shëndetësorë të kujdesit primar në komunën e Gjakovës dhe Podujevës mbi çështjen e mos pagimit të shtesës së 44 eurove për vitin 2009, shpreh përkrahjen e fuqishme për punëtorët shëndetësor të këtyre komunave.

FSSHK-ja, konsideron se kërkesat e këtyre punëtorëve janë legjitime dhe të drejta, andaj, Federata si përfaqësuese në nivelin më të lartë të vendit, përkrah këto aksione sindikale që kanë për qëllim realizimin e të drejtave të punëtorëve shëndetësorë.

FSSHK-ja konsideron, se të gjitha subjektet relevante duhet të ndërgjegjësohen për plotësimin e këtyre obligimeve, duke marr parasysh në vend të parë interesin e punëtorëve shëndetësor.

Në këtë drejtim, Federata do të përkrah çdo masë sindikale në të ardhmen të organizuara nga Sindikatat përbërëse të Federatës, në rast se këto kërkesa do të neglizhohen nga ana e autoriteteve komunale.


 

Kalendari

Ngjarjet e datës 18 Qershor 2021 - Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka, së bashku me drejtorin e Drejtorisë së Urbanizmit dhe Planifikimit Hapësinor, Beni Kizolli do të vizitojnë banesat kolektive ku janë përfunduar punimet për renovimin e kulmeve, si dhe ku kanë filluar punimet për lyerjen e korridoreve. (Përballë Qendrës Sportive, ora 10:00)

- Anulohet -  Oda Ekonomike Amerikane në Kosovë mban tryeza e radhës bashkëbisedim me Ministren e Ekonomisë, Artanë Rizvanolli. (Zyrat e Odës Amerikane në Pejton, ora 10:00)

- Me rastin e Ditës Botërore të Refugjatëve, Ministri i Punëve të Brendshme, Xhelal Svecla, shefi i misionit të UNHCR, Erol Arduc, Drejtuesi i sektorit të bashkëpunimit nga Zyra e BE-së, Luigi Brusa, dhe Koordinatorja e OKB-së për Zhvillim, znj. Ulrika Richardsondo të zbulojn pllaken e përurimit të një pjese të sapo renovuar të Qendrës së Azilit, në Vranidoll të komunës së Prishtinës. (Qendra e Mbajtjes në Fshatin Vranidoll, ora 10:00)

- Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka së bashku me nënkryetaren Memnuna Ajdini do të vizitojnë rajonin e Zhupës, ku do të shohin nga afër projektet e realizuara në këtë rajon. (Rajoni i Zhupës, ora 10:30)

- Kolegji Universum organizon një ligjeratë publike me Alain Le Roy - diplomat francez i cili ka qenë Zv. Sekretar i përgjithshëm i OKB-së, udhëheqës i gjitha operacioneve globale paqeruajtëse të OKB-së në botë, Ambasador i Francës dhe shumë poste tjera të rëndësishme. (Hapësirat e kolegjit Universum në kampusin e Lipjanit, ora 11:00)

- Komisioni për Bujqësi, Pylltari, zhvillim Rural, Mjedis e planifikim hapësinor dhe Infrastrukturë shqyrton formimin e grupeve punuese për mbikëqyrjen e ligjeve. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 13:00)

- Mbahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendit. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C 301, ora 13:00)

- Klubi i Basketbollit Sigal Prishtina mban në konferencë për shtyp rreth më të rejave të klubit. (Pallati i Rinisë dhe Sporteve, ora 14:00)

- Prointegra organizon takim publik ''Kosova në lëvizje - Kontributi i diasporës''. (Online nëpërmjet ZOOM, ora 14:00)