20 Shtator 2021

Franca detyron përdorimin e maskave antiCovid-19

Paris, 28 korrik - Franca po kalon një moment jo të mirë në luftën ndaj Covid-19. Rritja e numrit të rasteve ka bërë që përdorimi i maskës është bërë i detyrueshëm në Bordo’, një nga qytete kryesore franceze dhe në disa zona turistike të rajoni përreth Zhirond.

Një masë që tani shqetëson vendpushime të shumta turistike në bregdetin e Atlantikut, nga Sable’-d’Olon deri në kufirin spanjoll.

Vendime të ngjashme janë marrë tashmë nga prefekturat e Vendesë, Sharent-Maritim, Landes dhe Pirene’-Atlantik.

Në Zhirond, detyrimit për të mbajtur një maskë i shtohet edhe ndalimi i konsumimit të  alkoolit në rrugë. Rregullat e reja antiCovid-19 do të jetë në në fuqi nga 28 korriku deri më 31 gusht, në qytete turistike si Lakano’, Cap-Ferret dhe Arkashon.

Kalendari

Ngjarjet e datës 20 Shtator 2021 - Kandidatit për kryetar të Malishevës nga radhët e Nismës Socialdemokrate, Ekrem Kastrati takon fermerët në fshatin Bardh.  (Fshati Bardh i Malishevë, ora 9:00)

- Mbahet seanca gjyqësore ndaj të pandehurit Sejdullah Mahmuti për trajtim të pa
ndërgjegjshëm mjekësorë. (Gjykata Themelore në Ferizaj, ora 9:30)

 - Mbahet seanca plenare e Kuvendit të Republikës së Kosovës në të cilën ndër të tjera do të    formohet Komisioni Ad-hoc për përzgjedhjen e kandidatëve për tetë anëtarë nga komuniteti shqiptarë dhe një anëtar nga komuniteti serb në Bordin e RTK-së. (Kuvendi i Kosovës, ora 10:00)

- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve mban mbledhjen e radhës. (Selia e KQZ-së, ora 10:00)

- Kandidatit për kryetar të Malishevës nga radhët e Nismës Socialdemokrate, Ekrem Kastrati takon fermerët në fshatin Senik. (Fshati Senik i Malishevë, ora 11:00)

- Kandidatit për kryetar të Malishevës nga radhët e Nismës Socialdemokrate, Ekrem Kastrati takon fermerët në fshatin Banjë. (Fshati Banjë i Malishevë, ora 13:00)

- The Balkan Forum organizon konferencën me temë “Jo regjimit të vizave: Koha për të vendosur qytetarët në rend të parë”. (Swiss Diamond Hotel, ora 14:00)