06 Dhjetor 2022

Ekspertët turk kryejnë operacione në QKUK

Prishtinë, 06 maj - Një grup i mjekëve ekspertë të urologjisë  nga Universiteti i Ankarasë së  Turqisë, gjatë ditës së sotme ka vizituar  Qendrën Klinike Universitare të Kosovës. Grupi i ekspertëve në përbërje të   Prof.dr. Ibrahim Bokërllë, Prof.dr. Jashar  Ozgok dhe Doc.dr. Lutfi Tunc, për herë të parë në QKUK, sot po kryejnë disa operacione  me laser në  Klinikën  e Urologjisë. 

Gjatë ditës së sotme do kryhen 4 operacione, përderisa ditën e nesërme do kryhet edhe 1 rast i  tumorit  të veshkave.  Gjatë  kohës së kryerjes së operacioneve, ekspertët turk do jenë të shoqëruar edhe nga mjekët e Klinikës së Urologjisë.
 
Në mëngjesin e sotëm, me mjaft sukses janë kryer operacionet e para, përderisa gjatë ditës po vazhdojnë të kryhen operacionet e tjera.  Pacientët që janë operuar sot, janë trajtuar në Klinikën e Urologjisë së QKUK-së, përderisa përzgjedhjen e tyre e kanë bërë ekspertët e shëndetësor.Delegacionin e ekspertëve turk, gjatë ditës së sotme  e ka pritur edhe drejtori ekzekutiv i QKUK-së, Ali Sadriu.  

Drejtori fillimisht ka falënderuar mjekët turk për gatishmërinë e treguar për të ndihmuar shëndetësinë kosovare e në veçanti Qendrën Klinike Universitare të Kosovës.

Ai kërkoi nga ekspertët turk që të ndihmojnë QKUK-në, sidomos në përgatitjen dhe ngritjen profesionale të stafit të QKUK-së. Z. Sadriu çmoi ndihmesat e dhëna deri tani nga ekspertët turk, duke kërkuar nga ta që edhe më tutje të vazhdojnë përkrahjen dhe mbështetjen e tyre për QKUK. 

 
Prof.dr. Ibrahim Bokërllë nga Universiteti i Ankarasë tha se janë të gatshëm të ndihmojnë shëndetësinë kosovare, pasi që Turqia ka staf profesional në lëmin urologjik.  Ai premtoi përkrahjen e Universitetit të Ankarasë, sidomos sa i përket specializimit të kuadrove në Urologji, duke premtuar se ata mjekë që do dërgohen për aftësim profesional në Turqi do kenë të mbuluar shpenzimet e fjetjes dhe ushqimit e po ashtu, shpenzimet e tjera përcjellëse.

Delegacioni i ekspertëve të urologjisë po qëndron në Kosovë me rastin e Simpoziumit të 7-të të urologjisë që këtyre ditëve do mbahet në Prishtinë.  Ekspertëve turk,   ftesa u është bërë  nga  Shoqata e Urologëve të Kosovës dhe Klinikës së Urologjisë së QKUK-së.

Kalendari

Ngjarjet e datës 6 dhjetor 2022

- Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, pret në takim Përfaqësuesin e Posaçëm të Bashkimit Evropian për Dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajčák. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 9:00)

- Agjencia e Statistikave të Kosovës mban nesër takim konsultativ me Kryetar dhe përfaqësues të Komunave në Kosovë. (Hotel International Prishtina në Veternik, ora 9:30)

- Mbahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C 301, ora 9:30)

- Instituti i Kosovës për Drejtësi dhe Grupi për Studime Juridike dhe Politike organizojnë tryezën e rrumbullakët për reformën në Administratën Publike. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Komisioni për Arsim, Shkencë, Teknologji, Inovacion, KulturÑ‘, Rini dhe Sport shqyrton Projektligjin për Anti Dopingun. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N225, ora 10:00)

- Komisioni për Shëndetësi dhe Mirëqenie Sociale takohet me Elvana Shala, ambasadore e vullnetit të mirë në Komisionin ndërkombëtar për të drejtat e njeriut ku do të diskutohet organizimi i kongresit botëror për personat me aftësi të kufizuara. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 10:00)

- Komisioni për Administratë Publike, Pushtet Lokal, Media dhe Zhvillim Rajonal shqyrton në parim i Projektligjin për zhvillimin rajonal të balancuar. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 10:00)   

- Qendra Kosovare për Zhvillim dhe Avokim mban konferencën për media në lansimin e fushatës “E Drejta për Ajër të Pastër - vrasësi i padukshëm NO2 -”. (Restorant “Rings” tek Sheshi ‘Nënë Tereza”, ora 11:00)

- Komisioni për Shëndetësi dhe Mirëqenie Sociale organizon tryezën e rrumbullakët lidhur me punën, të arriturat dhe sfidat e Qendrave për Punë Sociale’’. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 11:00)

- Komuna e Prishtinës inauguron veprën e artit në hapësira publike “Never Say Never” të artistit të mirënjohur bashkëkohor Alban Muja, e që po realizohet me mbështetje të Komunës së Prishtinës dhe MB Office. (Parku “Adem Demaçi”, ora 12:00)

- Zëvendëskryeministrit Besnik Bislimi raporton para Komisionit për Punë të Jashtme dhe Diasporë lidhur me dialogun dhe planin franko-gjerman. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 13:00)

 - Organizata jofitimprurëse Code organizon takimin lançues “Ora e Kodit” e cila është hyrje 1 orëshe në shkenca kompjuterike e krijuar për të shpjeguar “kodimin”. (Shkolla “Xhemail Mustafa” në Prishtinë, ora 13:00)

- Instituti i Kosovës për Drejtësi organizon tryezë të rrumbullakët, mbi publikimin e Raporteve: ‘‘Transparenca e Qeverisë’’ dhe ‘‘Transparenca në Ndërmarrjet Publike’’. (Hotel Sirius, ora 13:00)
 
- Komisioni për Mjedis, Ushqim, Bujqësi, Planifikim dhe Zhvillim shqyrton Projektligjin për Vlerësimin e ndikimit në mjedis, etj. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 13:00)

 

- Ministri i Financave, Punës dhe Transfereve, Hekuran Murati, së bashku me Ministrin e Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural, Faton Peci, prezantojnë buxhetin për vitin 2023 para qytetarëve të Komunës së Podujevës. (Teatrin ”Avdush Hasani” në Podujevë, ora 17:30)