07 Shkurt 2023

COVID ndikon në lodhje dhe probleme me gjumë

Londër, 18 nëntor - Njerëzit që janë pozitivë për koronavirus kanë një rrezik në rritje të zhvillimit të sëmundjeve mendore, lodhjes kronike dhe problemeve të gjumit, sipas një studimi të ri me 226.521 njerëz nga Britania e Madhe në periudhën midis shkurtit dhe dhjetorit 2020.

Studimi u botua në revistën JAMA Network Open dhe rezultatet treguan se një person me COVID kishte shumë më shumë gjasa të raportonte lodhje dhe probleme me gjumin sesa ata që nuk morën një test pozitiv të koronavirusit.

Për më tepër, ka pasur një rritje në raportimin e sëmundjeve mendore prej 83 për qind pasi një person ka marrë një rezultat pozitiv të testit.

“Ndërsa lodhja është një pasojë e dukshme e COVID-19, rreziku i zhvillimit të problemeve të gjumit është gjithashtu shumë i lartë”, tha studiuesi Matthias Pierce, duke shtuar se është ende e vështirë të përcaktohet nëse COVID shkakton vërtet sëmundje mendore.

Profesoresha Carolyn Chew-Graham theksoi se është shumë e rëndësishme të njihen efektet afatgjata të COVID te pacientët, shkruan Medical xpress. Ajo vuri në dukje se njerëzit që infektohen me koronavirus duhet të ndihmohen për të identifikuar dhe njohur simptomat afatgjata.
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 7 shkurt 2023

 - Komisioni për Arsim, Shkencë, Teknologji, Inovacion, KulturÑ‘, Rini dhe Sport, shqyrton Projektligjin pÑ‘r Agjencinë e Kosovës për Akreditim. (Kuvendi i Kosovës, salla N303, ora 10:00)
    
- Komisioni për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti, shqyrton Planin e Performancës për vitin 2023, të Zyrës së Rregullatorit të Energjisë. (Kuvendi i Kosovës, salla N10, ora 11:00)
    
- Kryetari i Gjilanit, Alban Hyseni, së bashku me përfaqësuesit e grupeve të qytetarëve organizon ceremoninë për nënshkrimin e Agjendës së Kontratës Sociale për Gjilanin, që është zotim i përbashkët nëpërmjet zyrtarëve të Komunës dhe qytetarëve për të përmirësuar komunikimin, bashkëpunimin dhe veprimet kolektive. (Shkolla e Mesme e Muzikës, Gjilan, ora 12:00)
    
- Ministri i Mjedisit, Planifikimit Hapësinor dhe Infrastrukturës, Liburn Aliu, raporton në Komisionin për Mjedis, Ushqim, Bujqësi, Planifikim dhe Zhvillim. Temë diskutimi është plani Hapësinor i Parkut Kombëtar “Bjeshkët e Nemuna”. (Kuvendi i Kosovës, salla N302, ora 13:00)

- Kryetari i Komunës së Preshevës, Shqiprim Arifi, do të dorëzojë Kallëzim Penal në Prokurorinë Speciale në Prishtinë, për keqpërdorimin e mjeteve të Qeverisë së Kosovës nga ana e Këshillit Kombëtar Shqiptar. (Ndërtesa e Prokurorisë, ora 14:00)  
    
- Një delegacion i ambasadorëve të shteteve të QUINT-it në selinë e OSBE-së në Vjenë të Austrisë, vizitojnë Akademinë e Kosovës për Siguri Publike. I pranishëm do të jetë dhe ministri i Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla. (Akademia për Siguri Publike, Vushtrri, ora 14:25)