07 Shkurt 2023

BioNTech fiton 3.2 miliardë gjatë tremujorit të tretë të vitit 2021

Berlin, 10 nëntor - Kompania gjermane e bioteknologjisë “BioNTech” gjeneroi një fitim neto prej rreth 3.2 miliardë euro apo 3.7 miliardë dollarë gjatë tremujorit të tretë të vitit 2021.

Gjatë nëntë muajve të parë të këtij viti, fitimet u rritën në 7.1 miliardë euro, njoftoi sot kompania gjermane. Një vit më parë kompania gjermane raportoi një humbje prej rreth 210 milionë gjatë tremujorit të tretë dhe 352 milionë euro gjatë nëntë muajve.

Xhirot që udhëhiqen kryesisht nga suksesi i vaksinës së koronavirusit të prodhuar së bashku me partnerin amerikan Pfizer, u rrit më pak se 6.1 miliardë euro midis korrikut dhe shtatorit, krahasuar me 67.5 milionë euro në të njëjtën periudhë të vitit të kaluar.

Mes janarit dhe fundit të shtatorit, xhirot arritën 13.44 miliardë euro krahasuar me më pak se 140 milionë euro një vit më parë.
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 7 shkurt 2023

 - Komisioni për Arsim, Shkencë, Teknologji, Inovacion, KulturÑ‘, Rini dhe Sport, shqyrton Projektligjin pÑ‘r Agjencinë e Kosovës për Akreditim. (Kuvendi i Kosovës, salla N303, ora 10:00)
    
- Komisioni për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti, shqyrton Planin e Performancës për vitin 2023, të Zyrës së Rregullatorit të Energjisë. (Kuvendi i Kosovës, salla N10, ora 11:00)
    
- Kryetari i Gjilanit, Alban Hyseni, së bashku me përfaqësuesit e grupeve të qytetarëve organizon ceremoninë për nënshkrimin e Agjendës së Kontratës Sociale për Gjilanin, që është zotim i përbashkët nëpërmjet zyrtarëve të Komunës dhe qytetarëve për të përmirësuar komunikimin, bashkëpunimin dhe veprimet kolektive. (Shkolla e Mesme e Muzikës, Gjilan, ora 12:00)
    
- Ministri i Mjedisit, Planifikimit Hapësinor dhe Infrastrukturës, Liburn Aliu, raporton në Komisionin për Mjedis, Ushqim, Bujqësi, Planifikim dhe Zhvillim. Temë diskutimi është plani Hapësinor i Parkut Kombëtar “Bjeshkët e Nemuna”. (Kuvendi i Kosovës, salla N302, ora 13:00)

- Kryetari i Komunës së Preshevës, Shqiprim Arifi, do të dorëzojë Kallëzim Penal në Prokurorinë Speciale në Prishtinë, për keqpërdorimin e mjeteve të Qeverisë së Kosovës nga ana e Këshillit Kombëtar Shqiptar. (Ndërtesa e Prokurorisë, ora 14:00)  
    
- Një delegacion i ambasadorëve të shteteve të QUINT-it në selinë e OSBE-së në Vjenë të Austrisë, vizitojnë Akademinë e Kosovës për Siguri Publike. I pranishëm do të jetë dhe ministri i Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla. (Akademia për Siguri Publike, Vushtrri, ora 14:25)