03 Shkurt 2023

Betimi i Hipokratit rregull bazë që i obligon mjekët që të ofrojnë ndihmën mjekësore

Prishtinë, 6 shkurt - AVONET ka përcjell në media rastin e sotëm të krijuar në QKMF-në në Lipjan, ku një qytetari nuk i është bërë EKG-ja nga mjeku Faruk Gashi me arsyetimin se ajo nuk punon, në ndërkohë që ai ka gënyjer për çka këtë e ka demantuar edhe Komuna e Lipjanit.

AVONET këtë e konsideron papergjegjësi dhe duke marr parasysh se mos ofrimi i ndihmës mjekësore konsiderohet vepër penale, AVONET inkurajon organet e drejtësisë të merren me rastin dhe të fillojnë hetimet.

Betimi i Hipokratit është rregulli bazë që i obligon mjekët që të ofrojnë ndihmën mjekësore andaj ky veprim është i papranueshëm dhe neglizhent nga ana e mjekut.

Komuna e Lipjanit, duhet të veproj në harmoni me detyrimet dhe ligjet në fuqi.
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 3 shkurt 2023  - Këshilli Gjyqësor i Kosovës mban mbledhjen e radhës. (Ndërtesa e KGjK-së, ora 9:00)

- Kuvendi Komunal i Gjilanit mban seancë të jashtëzakonshme, ku në rend dite do të jetë falja e tatimit në pronë në vlerën deri 100 euro për të gjithë tatimpaguesit e kësaj komune, për vitin 2023. (Salla e Kuvendit Komunal të Gjilanit, ora 10:00)

- Sindikata e Sektorit Privat të Kosovës mban konferencë për shtyp lidhur me gjendjen e punëtorëve teknik të Sektorit Privat te Kosovës dhe dialogu me qeverinë dhe institucionet tjera të Kosovës. (Zyrët e Sindikatës, ora 11:00)

- Lidhja Demokratike e Kosovës Dega në Prizren, mban konferencë për medie. (Selia e LDK-së në Prizren, ora 11:00)

- Komisioni për Buxhet, Punë dhe Transfere shqyrton Projektligjin për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit mbi ndarjet buxhetore, si dhe shqyrton listën e kandidatëve për plotësimin e një pozite për anëtar joekzekuiv të Bordit të Bankës Qendrore të Kosovës. (Kuvendi i Kosovës, salla C203, ora 13:30)

- Prezantohet puna e kryer rreth vajzave dhe grave me aftësi të kufizuara të cilat kanë folur hapur për historitë e tyre të, abuzimeve seksuale, dhunës fizike, dhunës psikike, keqtrajtimeve, ofendimeve dhe diskriminimeve. (Ndërtesa e Qeverisë, salla P38, ora 14:30)