17 Janar 2022

Belgjikë, protestohet kundër vaksinimit të detyruar kundër COVID-19

Bruksel, 10 janar - Në kryeqytetin e Belgjikës, Bruksel, është mbajtur një marsh protestues kundër vaksinimit të detyrueshëm në vend.

Disa mijëra protestues u mblodhën në stacionin e trenit Gare du Nord duke mbajtur pankarta dhe duke brohoritur slogane kundër vaksinimit.

Protestuesit thanë se askush nuk ka të drejtë t'i detyrojë qytetarët për vaksinim të detyrueshëm kundër COVID-19.

Protesta u organizua nga shoqata “Samen voor Vrijheid” (Së bashku për Lirinë), e cila bashkon disa organizata.

Organizatorët e demonstratës ftuan të gjithë qytetarët që kundërshtojnë masat kundër COVID-19 të bashkohen.

Ndërkohë, kryeministri Alexander De Croo reagoi ndaj demonstratave, duke thënë se "qytetarët do të ishin në izolim për muaj të tërë dhe nuk do të kishin një jetë normale nëse të gjithë do të silleshin ashtu siç duan protestuesit".

Kalendari

Ngjarjet e datës 17 janar 2022

-  Komisioni për Legjislacion, Mandate, Imunitete, Rregulloren e Kuvendit dhe mbikëqyrjen e Agjencisë kundër Korrupsionit mban dëgjim publik për Projekt-Kodin e Procedurës Penale dhe projektligjin për bashkëpunim juridik ndërkombëtar në çështjet civile. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N506, ora 9:00)

- Instituti Demokratik i Kosovës organizon tryezën më temë “Shpenzimet e parasë publike në kategorinë e subvencioneve dhe investimeve kapitale gjatë mandatit qeverisës 2018-2021”. (Hotel Sirius, ora 11:00)

- Mbahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C 301, ora 11:00)

- Universiteti Publik “Kadri Zeka” në Gjilan,  do të shënojë Janarin e Përflakur më çrast do të mbahet tribunë e hapur në të cilën do të ketë dy ligjërata "Flakadanët e lirisë" dhe Jusuf Gërvalla - Atdhetari dhe krijuesi. (Amfiteatrin i Universiteti të Gjilanit, ora 11:00)  

- Partia Socialdemokrate do të mbaj konferencë për media lidhur me projektligjin për inspektime të propozuar nga Qeveria e Kosovës. (Zyra e PSD-së, në rrugën Bajram Kelmendi, ora 13:00)

- Në kuadër të manifiestimit 'Flaka e Janarit' mbahet akademie e Flakës 2022. (Teatri i qytetit të Gjilanit, ora 17:00)

 

- Në 40 vjetorin e vrasjes së Jusuf e Bardhosh Gërvallës dhe Kadri Zekës, shkëlqesia e Tij, Albin Kurti, Kryeministër i Republikës së Kosovës, organizon Akademinë Përkujtimore në nderim të tre veprimtarëve të shquar të çështjes kombëtare. (Salla e Kuqe, Pallati i Rinisë dhe Sporteve, Prishtinë, ora 17:00)

- Hapet ekspozita kolektive e artit pamor. (Galeria e qytetit të Gjilanit, ora 19:00)