07 Shkurt 2023

Belgjika forcon kufizimet, Spanja rikthen maskat e detyrueshme

Bruksel, 23 dhjetor - Brukseli zyrtar njoftoi sot se kufizimet për shkak të rritjes së infeksionit të variantit Omicron janë forcuar më tej, por nuk zgjodhi një bllokim të plotë si Holanda fqinje.

Autoritetet belge kanë vendosur të mbyllin kinematë, teatrot dhe sallat e koncerteve dhe të ndalojnë aktivitetet brenda.

Tifozët nuk do të mund të shkojnë në stadiume dhe salla të mbyllura. Blerjet janë gjithashtu të kufizuara, vizitorët duhet të jenë në distancë dhe maksimumi dy të rritur, ndoshta me fëmijë, mund të hyjnë në dyqanin e grupit.

Baret dhe restorantet mund të qëndrojnë të hapura deri në orën 23:00 me kufizime të caktuara. Masat e reja hyjnë në fuqi të dielën.

Kryeministri Alexander De Croo tha se ka arsye për shqetësim, se vendi po përballet me një omicron që dihet se po zgjerohet me shpejtësi.

Spanja po rifut mbajtjen e detyrueshme të maskës në ambiente të hapura për shkak të rritjes së numrit të rasteve me COVID-19.

Kryeministri Pedro Sanchez thirri sot një mbledhje të posaçme qeveritare për të miratuar masën në formën e një dekreti. Ai njoftoi gjithashtu një numër masash të tjera, duke përfshirë një ofertë për të vendosur trupa për të ndihmuar rajonet spanjolle të përshpejtojnë vaksinimin dhe të vendosin shtretërit në spitalin ushtarak nëse është e nevojshme.

Sanchez tha se synimi i tij, ndër të tjera, është që 80 për qind e grup-moshës 60-69 vjeç të marrin një dozë përforcuese të vaksinës kundër COVID-19 deri në fund të javës së ardhshme.

Personat e vaksinuar plotësisht nuk do të shkojnë në karantinë nëse kanë qenë në kontakt me një person të infektuar, që duket se është një masë e krijuar për të shmangur mungesën e stafit të nevojshëm të raportuar nga vendet e tjera.

Kalendari

Ngjarjet e datës 7 shkurt 2023

 - Komisioni për Arsim, Shkencë, Teknologji, Inovacion, KulturÑ‘, Rini dhe Sport, shqyrton Projektligjin pÑ‘r Agjencinë e Kosovës për Akreditim. (Kuvendi i Kosovës, salla N303, ora 10:00)
    
- Komisioni për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti, shqyrton Planin e Performancës për vitin 2023, të Zyrës së Rregullatorit të Energjisë. (Kuvendi i Kosovës, salla N10, ora 11:00)
    
- Kryetari i Gjilanit, Alban Hyseni, së bashku me përfaqësuesit e grupeve të qytetarëve organizon ceremoninë për nënshkrimin e Agjendës së Kontratës Sociale për Gjilanin, që është zotim i përbashkët nëpërmjet zyrtarëve të Komunës dhe qytetarëve për të përmirësuar komunikimin, bashkëpunimin dhe veprimet kolektive. (Shkolla e Mesme e Muzikës, Gjilan, ora 12:00)
    
- Ministri i Mjedisit, Planifikimit Hapësinor dhe Infrastrukturës, Liburn Aliu, raporton në Komisionin për Mjedis, Ushqim, Bujqësi, Planifikim dhe Zhvillim. Temë diskutimi është plani Hapësinor i Parkut Kombëtar “Bjeshkët e Nemuna”. (Kuvendi i Kosovës, salla N302, ora 13:00)

- Kryetari i Komunës së Preshevës, Shqiprim Arifi, do të dorëzojë Kallëzim Penal në Prokurorinë Speciale në Prishtinë, për keqpërdorimin e mjeteve të Qeverisë së Kosovës nga ana e Këshillit Kombëtar Shqiptar. (Ndërtesa e Prokurorisë, ora 14:00)  
    
- Një delegacion i ambasadorëve të shteteve të QUINT-it në selinë e OSBE-së në Vjenë të Austrisë, vizitojnë Akademinë e Kosovës për Siguri Publike. I pranishëm do të jetë dhe ministri i Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla. (Akademia për Siguri Publike, Vushtrri, ora 14:25)