06 Dhjetor 2022

Apeli i QKUK-së: më pak vizita familjare

Prishtinë, 14 korrik -  Qendra Klinike Universitare e Kosovës (QKUK) apelon tek gjithë familjarët e  pacientëve të zvogëlojnë në maksimum  praninë  e tyre në  klinikat  dhe hapësirat e QKUK-së. 
Zëdhënësi i QKUK-së, Shpend Fazliu ka thënë së prania e madhe e palëve  krijon vështirësi gjatë kryerjes së punës së stafit mjekësor dhe  shton  rrezikun e përhapjes së infeksioneve brenda spitalore.

"Zvogëlimi i pranisë së  palëve në hapësirat spitalore do të  ndikonte dukshëm në ngritjen e higjienës dhe në përmirësimin e shërbimeve shëndetësore", ka thënë ai.

Qytetarët sipas Fazliut duhet të kenë kujdes sidomos në disa reparte më specifike si Mjekimi Intensiv Qendror, sallat e operacionit dhe Qendrën Emergjente.

QKUK njofton gjithë qytetarët se edhe në Mjekimin Intensiv Qendror do të kenë mundësi të marrin informatat për  pacientët nga ora 13:00 deri në ora 14:00.  

 Orari i vizitave për repartet dhe klinikat e tjera do të mbetet i njëjtë nga ora 14:00 deri në ora 16:00.  

Punëtorët që përkujdesen për sigurimin e objekteve fizike në QKUK do të ndalojnë gjithë qytetarët të cilët nuk i përmbahen këtij orari, andaj apelojmë që t’i përmbaheni kësaj. 


"Ndalimi i vizitave të panevojshëm të familjarëve është në të mirë të shëndetit të pacientëve", ka theksuar Fazliu.

 

Kalendari

Ngjarjet e datës 6 dhjetor 2022

- Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, pret në takim Përfaqësuesin e Posaçëm të Bashkimit Evropian për Dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajčák. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 9:00)

- Agjencia e Statistikave të Kosovës mban nesër takim konsultativ me Kryetar dhe përfaqësues të Komunave në Kosovë. (Hotel International Prishtina në Veternik, ora 9:30)

- Mbahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C 301, ora 9:30)

- Instituti i Kosovës për Drejtësi dhe Grupi për Studime Juridike dhe Politike organizojnë tryezën e rrumbullakët për reformën në Administratën Publike. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Komisioni për Arsim, Shkencë, Teknologji, Inovacion, KulturÑ‘, Rini dhe Sport shqyrton Projektligjin për Anti Dopingun. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N225, ora 10:00)

- Komisioni për Shëndetësi dhe Mirëqenie Sociale takohet me Elvana Shala, ambasadore e vullnetit të mirë në Komisionin ndërkombëtar për të drejtat e njeriut ku do të diskutohet organizimi i kongresit botëror për personat me aftësi të kufizuara. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 10:00)

- Komisioni për Administratë Publike, Pushtet Lokal, Media dhe Zhvillim Rajonal shqyrton në parim i Projektligjin për zhvillimin rajonal të balancuar. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 10:00)   

- Qendra Kosovare për Zhvillim dhe Avokim mban konferencën për media në lansimin e fushatës “E Drejta për Ajër të Pastër - vrasësi i padukshëm NO2 -”. (Restorant “Rings” tek Sheshi ‘Nënë Tereza”, ora 11:00)

- Komisioni për Shëndetësi dhe Mirëqenie Sociale organizon tryezën e rrumbullakët lidhur me punën, të arriturat dhe sfidat e Qendrave për Punë Sociale’’. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 11:00)

- Komuna e Prishtinës inauguron veprën e artit në hapësira publike “Never Say Never” të artistit të mirënjohur bashkëkohor Alban Muja, e që po realizohet me mbështetje të Komunës së Prishtinës dhe MB Office. (Parku “Adem Demaçi”, ora 12:00)

- Zëvendëskryeministrit Besnik Bislimi raporton para Komisionit për Punë të Jashtme dhe Diasporë lidhur me dialogun dhe planin franko-gjerman. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 13:00)

 - Organizata jofitimprurëse Code organizon takimin lançues “Ora e Kodit” e cila është hyrje 1 orëshe në shkenca kompjuterike e krijuar për të shpjeguar “kodimin”. (Shkolla “Xhemail Mustafa” në Prishtinë, ora 13:00)

- Instituti i Kosovës për Drejtësi organizon tryezë të rrumbullakët, mbi publikimin e Raporteve: ‘‘Transparenca e Qeverisë’’ dhe ‘‘Transparenca në Ndërmarrjet Publike’’. (Hotel Sirius, ora 13:00)
 
- Komisioni për Mjedis, Ushqim, Bujqësi, Planifikim dhe Zhvillim shqyrton Projektligjin për Vlerësimin e ndikimit në mjedis, etj. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 13:00)