09 Dhjetor 2021

Zëvendëskryeministri Manaj viziton Brukselin

Prishtinë, 13 shtator - Zëvendëskryeministri i Qeverisë së Republikës së Kosovës, Ramë Manaj sot niset për një vizitë zyrtare dyditore në Bruksel.

Gjatë qëndrimit në Bruksel zëvendëskryeministri Manaj do të ketë një drekë të përbashkët pune me drejtorin për Ballkanin Perëndimor në Departamentin e Zgjerimit të Komisionit Evropian, z. Piere Mirrel, Lawrence Meredith, shef i Njësisë për Kosovën në këtë departament, si dhe me Fernando Gentilini dhe Jonas Jonsson, nga sekretariati i Këshillit të Ministrave. 

Temë e diskutimeve do të jetë gjendja politike pas miratimit të Rezolutës së Asamblesë së Përgjithshme të Organizatës së Kombeve të Bashkuara, roli i Kosovës si faktor stabiliteti në rajon, si dhe perspektiva e integrimit të rajonit në Bashkimin Evropian.

Gjithashtu, zëvendëskryeministri Manaj do të marrë pjesë në një takim pune në Unionin e Ndërmarrjeve të Vogla dhe të Mesme (SME Union), në të cilin do t’i shpjegojë politikat zhvillimore të ndërmarra nga Qeveria e Republikës së Kosovës, si dhe do ta bëjë të qartë pozicionin e Kosovës në nismat rajonale ekonomike, si dhe sfidat me të cilat ajo përballet.

 Zëvendëskryeministri Manaj do të takohet edhe me përfaqësues të tjerë të Komisionit dhe të Parlamentit Evropian. 
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 9 dhjetor 2021

- Shoqata e Bankave të Kosovës organizon hapjen e “Konventës Vjetore bankare të SHBK-së 2021”. (Swiss Diamond, ora 9:30)

- Lëvizja FOL organizon konferencë për media me ç’rast do të bëjë publikimin e gjetjeve nga hulumtimi “Perceptimet e sektorit privat rreth prokurimit publik”. (Zyrat e Lëvizjes FOL, ora 10:00)

- Universiteti i Prishtinës “Hasan Prishtina” dhe Kolegji IBC-M organizojnë tryezën e diskutimit për prezantimin e Raportit të Vlerësimit të Kartelës Matëse të Autonomisë Universitare. (Amfiteatri i Bibliotekës Qendrore Universitare, kampusi i UP-së, ora 10:00)

- Mbahet seanca e 2-të e rregullt të Kuvendit të Komunës së Mitrovicës në të cilën do të zgjedhet kryesuesi i Kuvendit të Komunës. (Salla e Kuvendit të Komunës, ora 10:00)

- Kryetari i Gjilanit, Lutfi Haziri i dorëzon detyrën kryetarit të ri, Alban Hyseni. (Zyra e Kryetarit, ora 11:00)

- Rrjeti Mesdhetar i Grave Ndërmjetësuese së bashku me OJQ-në She Solutions mban konferencën "Gratë në sektorin e sigurisë: ndërmjet sfidave dhe mundësive". (Zyra e BE për informim, ora 11:00)

- Instituti Demokratik i Kosovës / Transparency International Kosova organizojnë ekspozitën për fotografinë më të mirë kundër-korrupsion 2021, ku do të shpallen tre fituesit e kësaj gare. (Parku Arkeologjik ‘Lapidariumi’ përballë Muzeut Kombëtar të Kosovës, ora 11:00)

- OJQ AKTIV bën prezantimin e aplikacionit Aber online për celularë Android dhe iOS. (Hotel Ulpiana në Graçanicë, ora 11:00)

- Instituti D4D organizon tryezën diskutuese me temën “Fushata zgjedhore në llupë: A e kërcënojnë integritetin zgjedhor çrregullimet e informacionit?”. (Hotel Prishtina, ora 14:00)