06 Gusht 2021

Thaçi në Samitin Botëror të Liderëve të Ndryshimeve

Ankara, 15 mars - Kryeministri, Hashim Thaçi, do ta vazhdojë edhe sot vizitën në Stamboll ku para pjesëmarrësve të Samitit Botëror të Liderëve të Ndryshimeve, do të paraqitet me një fjalım.

Gjatë ditës së djeshme kryeministri ka takuar liderë të ndryshëm botëror, ndërsa një takım me dyer të mbyllura e ka zhvilluar edhe me kryeministrin turk Rexhep Taıp Erdogan nga i cili ka marrë mbështetje të plotë për proceset nëpër të cilat po kalon Kosova.

Kryeministri Thaçi ka takuar edhe kreun e qeverisë së Bosnjës nga i cili ka kërkuar lehtësim për lëvizjen e qytetarëve ndërmjet dy shteteve, si dhe ka theksuar se Kosova shumë shpejt do të hapë një zyrë në Bosnje e cila do të ndihmojë në zhvillimin e bizneseve ndermet Bosnjës dhe Kosovës.

Kalendari

Ngjarjet e datës 6 Gusht 2021

 - Mbahet mbledhja e Komisionit për Shëndetësi dhe Mirëqenie Sociale në të cilën do të diskutohet procesi i monitorimit të Ligjeve. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 9:00)

- Nënshkuhet Memorandumi me Ambasadën e Norvegjisë “Mbështetje për Kuvendin e Republikës së Kosovës, kryetarin e Kuvendit dhe kabinetin e tij, komisionet dhe grupet parlamentare, nën kornizën ‘Fuqizimi i paqes dhe shtetndërtimit dhe avancimi i agjendës evropiane për Kosovën’. (Kabineti i kryetarit të Kuvendit, ora 10:40)  

- Kuvendi i Republikës së Kosovës vazhdon seancën plenare. (Kuvendi i Kosovës, ora 11:00)

- Mbahet konferencë për medie lidhur me koncertin e Ramë Lahajt. (Hotel “Opera” në Prishtinë, ora 14:30)