01 Gusht 2021

Thaçi i kërkon Pacollit të tërhiqet

Prishtinë, 3 mars - Koalicioni aktual qeverisës vazhdon ta ketë opsion kryesor për president ende kandidaturën e Behgjet Pacollit me gjithë refuzimet e opozitës për të marrë pjesë në seancë kur të votohet për të.

Kështu kanë deklaruar zyrtarë të lartë të AKR-së, parti kjo që kërcënoi të shtunën se po shqyrton seriozisht mundësinë e prishjes së koalicionit me PDK-në nëse nuk implementohet në tërësi marrëveshja për bashkëqeverisje.

Dje shtunën Kryeminsitri Thaçi i ka kërkuar Pacollit të tërhiqet nga synimet e tij për tu bërë president për shkak të refuzimeve të opozitës për të marrë pjesë në seancë kur të votohet për të. Por kjo kërkesë e Thaçit vlen vetëm për Pacollin, por jo edhe për partinë e tij, AKR.

Kjo ka nxitur edhe reagimin e partisë, që të shtunën përmes një deklarate për mediat kërcënoi me prishje të koalicionit.

Pavarësisht kërcënimit të AKR-së, ushtruesi i detyrës së kryetarit të AKR-së, Ibrahim Makolli ka thënë se marrëveshja është ende e vlefshme dhe koalicioni po funksionin. 

Kalendari

Ngjarjet e datës 1 Gusht 2021

- Nën organizimin e Presidentes së Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani mbahet ceremonia e dorëzimit të medaljes post-mortem për Beau Biden më ç'rast me një fjalë rasti do t’iu drejtohet Presidentja Osmani, gjithashtu përmes një video-mesazhi edhe Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Joe Biden, si dhe me një fjalë rasti ambasadori i Shteteve të Bashkuara në Kosovë Philip S. Kosnett. (Oborri në hyrje të objektit të Kuvendit ora 18:30 - Mediat duhet të jenë të pranishme në Presidencë, ora 17:45)