13 Maj 2021

Thaçi e Feith diskutojnë për luftën kundër korrupsionit

Prishtinë, 31 maj - Kryeministri i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi ka pritur sot shefin e Zyrës Civile Ndërkombëtare në Kosovë, Pieter Feith. Në takim është biseduar për zhvillimet aktuale politike në Kosovë, me theks të veçantë për përkushtimet e Qeverisë së Republikës së Kosovës për qeverisje të mirë dhe efektive, për luftën ndaj korrupsionit dhe krimit të organizuar dhe për tema tjera me interes.

Duke vlerësuar lartë bashkëpunimin e qeverisë me ICO-në dhe me EULEX-in, kryeministri Thaçi theksoi se partneriteti me bashkësinë ndërkombëtare vetëm sa do të thellohet, në funksion të përmbushjes së të gjitha kritereve për anëtarësimin e Republikës së Kosovës në institucionet euro-atlantike.

Nga ana e tij, shefi i Zyrës Civile Ndërkombëtare në Kosovë, Pieter Feith gjatë takimit me kryeministrin Hashim Thaçi u shpreh për vazhdimin e bashkëpunimit me qeverinë dhe të gjitha institucionet kosovare, duke vlerësuar se në këtë frymë të punës së përbashkët, Republika e Kosovës do arrijë t’i përmbushë të gjitha sfidat që dalin para saj, në rrugën e zhvillimit dhe integrimit.

Kalendari

Ngjarjet e datës 13 Maj 2021

- Me rastin e shënimit të 40 vjetorit të rënies së heronjve, Nebih e Tahir Meha, Komuna e Skenderajt organizon ceremoninë e zbulumit të busteve të heronjve: Emin Latit, Nebih, Tahir e Beqir Meha. (Oborri i Kullës "Tahir Meha' në Prekaz, ora 15:00)

- Presidentja e Republikës së Kosovës, dr. Vjosa Osmani - Sadriu pret Presidentin e Sllovenisë, Borut Pahor. (Kabineti i Presidentes, ora 16:00 - Mediat e interesuara për përcjelljen e takimit dhe të konferencës duhet të jenë të pranishme në Presidencë në orën 15:20)