19 Tetor 2021

Suedia përkrah Kosovën në proceset integruese euroatlantike

Prishtinë, 19 prill - Ambasadori suedez e përgëzoi presidenten për zgjedhjen në krye të vendit dhe i shprehu gatishmërinë e Suedisë për të ndihmuar Kosovën në të gjitha fushat, në veçanti në proceset integruese euroatlantike. Ambasadori Wahlund theksoi mbështetjen e vendit të tij për dialogun e Kosovës me Serbinë, të lehtësuar nga BE-ja.
 
Presidentja Jahjaga e vlerësoi lart ndihmën që Suedia i ka dhënë dhe vazhdon t’i japë Kosovës për qëndrueshmërinë dhe zhvillimin e saj si dhe për procesin e përafrimit të vendit me BE-në. Ajo tha se Kosova kërkon marrëdhënie kontraktuale me BE-në që do të ndihmonte vendin në adresimin e sfidave aktuale dhe vazhdimin e procesit të reformave.
 
Presidentja Jahjaga tha se dialogu me Serbinë është plotësisht teknik dhe se dëshiron që të shoh një proces të suksesshëm i cili do të ndihmonte në përafrimin e të dyja vendeve me BE-në. Ajo tha se çështja e veriut të Kosovës është çështje që ndërlidhet me sundimin e ligjit dhe theksoi se ndarja e Kosovës dhe çfarëdo riaranzhimi i brendshëm nuk është opsion, meqë do ta destabilizonte gjithë rajonin.

Kalendari

Ngjarjet e datës 19 Tetor 2021

- Mbahet seanca plenare e Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, ora 10:00)

- Shefi i Misionit për Vëzhgimin e Zgjedhjeve nga BE Lukas Mandl dhe Udhëheqësja e Delegacionit të Anëtarëve të Parlamentit Evropian Viola von Cramon-Taubadel mbajnë konferencë për shtyp lidhur me për zgjedhjet lokale në Kosovë. (Hotel Swiss Diamond, ora 11:00)

- Organizata për Rritjen e Cilësisë në Arsim publikon raportin "Transparenca dhe llogaridhënia në universitetet publike në Kosovë - Mos - Informimi i Publikut 3". (Swiss Diamond Hotel, ora 11:00)

- Komisioni Evropian do ta publikojë paketën vjetore të zgjerimit, përfshirë Raportet e Vendeve ku do te mbahet konferencë për shtyp nga Komisioneri për Fqinjësi dhe Zgjerimi, Oliver Varhelyi. (Transmetimi në faqen e Zyrës së BE-së në Facebook, ora 17:15)

- Teatri i Prishtinës Dodona shfaq “Bob Vatsoni bie nga kati i nëntë por nuk vdes plotësisht”. (Teatri Dodona, ora 17:30)

- Shefi i Zyrës së BE-së, Tomas Szunyog i dorëzon raportin e Komisionit Evropian Kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti me ç'rast do të mbajnë edhe një konferencë te përbashkët për shtyp, ora 18:30)