01 Gusht 2021

Sot dita e parë e pranverës

Prishtinë, 21 mars - Sot në Kosovë shënohet dita e parë të pranverës. Sipas njoftimit të zyrës për shtyp të KK-së, kryetari i Prishtinës, Isa Mustafa do te shpallë muajin e pastërtisë në Komunën e Prishtinës, e cila do të zgjasë nga 21 marsi e deri më 21 prill.

Gjatë muajit të pastërtisë do të jenë të angazhuara edhe institucionet. Mësuesit dhe nxënësit do të bëjnë pastrimin e hapësirave përreth shkollave.

Në kuadër të këtij muaji do të organizohen aktivitete të ndryshme dhe do bëhet një fushatë sensibilizimi për ngritjen e vetëdijes qytetare për ruajtjen dhe mirëmbajtjen e ambientit.

Kalendari

Ngjarjet e datës 1 Gusht 2021

- Nën organizimin e Presidentes së Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani mbahet ceremonia e dorëzimit të medaljes post-mortem për Beau Biden më ç'rast me një fjalë rasti do t’iu drejtohet Presidentja Osmani, gjithashtu përmes një video-mesazhi edhe Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Joe Biden, si dhe me një fjalë rasti ambasadori i Shteteve të Bashkuara në Kosovë Philip S. Kosnett. (Oborri në hyrje të objektit të Kuvendit ora 18:30 - Mediat duhet të jenë të pranishme në Presidencë, ora 17:45)