16 Tetor 2021

Server: Veriu i Kosovës nën kontrollin e plotë të Beogradit

Prishtinë, 3 mars - Eksperti i njohur amerikan për Ballkanin, Daniel Server ka deklaruar se veriu i Kosovës është nën kontrollin direkt të Beogradit, duke shtuar se atje nuk ka struktura paralele, por institucione serbe.

Kjo situatë është prezent aty që nga fundi i luftës dhe kështu do të mbetet nëse komuniteti ndërkombëtar nuk bën diçka për të ndryshuar këtë gjendje, deklaroi Server në një intervistë për "Zërin e Amerikës" në gjuhën serbe. Ai shprehet se personalisht përshëndet planin e Piter Feithit, me të cilin serbëve në veri të Kosovës u jepet "një shkallë e lartë e autonomisë, që është me vend", thotë ai.

Server tha se Beogradi ka të drejtë të mos e njohë Kosovën dhe se askush nuk do ta detyrojë ta bëjë këtë, por theksoi se Serbia nuk do të bëhet anëtare e BE-së nëse nuk arrin ndonjë zgjidhje me Kosovën, përkatësisht, njohje de fakto të pavarësisë së saj.

"Serbia nuk mund të presë që të bëhet anëtare e BE-së dhe të mbajë pezull çështjen e Kosovës. Ka ardhur koha që Beogradi dhe Prishtina të fillojnë bisedimet direkte pa ndërmjetësues, por në bazë të barazisë", ka porositur Daniel Server, nënpresident i Institutit Amerikan të Paqes.

Kalendari

Ngjarjet e datës 16 Tetor 2021

- Misioni vendor për vëzhgimin e zgjedhjeve “Demokracia në Veprim” do të organizojë konferencë për media, ku do të shpalosen të gjeturat kryesore nga vëzhgimi i fushatës për zgjedhjet lokale të 17 tetorit. (Zyrat e KDI-së, rruga “Bajram Kelmendi”, ora 10:00)
 
- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve bën shpërndarjen e materialit kryesor zgjedhor, ku bëjnë pjesë edhe fletëvotimet, për Zgjedhjet Lokale 2021. (Depoja qendrore e KQZ-së, përballë QNR-së, ora 10:00)

- Federata e Pingpongut organizon në bashkëpunim me KPP ‘Gani Maloku’ kanë paraparë organizimin e turneut të dytë memorial të veteranëve në nder të Gani Malokut.. (SHMU Tefik Çanga në Ferizaj, ora 14:00)