04 Gusht 2021

Serbët kundër ndarjes së Kosovës

Mitrovicë, 16 mars - Delegatët e të ashtuquajturit Kuvend i komunave dhe vendbanimeve serbe të Kosovës kanë marrë sot një vendim, me të cilin ndarja e Kosovës është plotësisht e papranueshme. Këtë e bëri të ditur për media, kreu i këtij organi paralel, Radovan Niçiq.

“Porositë që vijnë për ndarjen e Kosovës nga qarqe të caktuara politike, për serbët e Kosovës janë të papranueshme. Askush nuk ka të drejtë që të shkëpusë Manastirin e Deçanit, atë të Graçanicës, Patriarkën e Pejës dhe me këtë rrota e historisë ta kthejë Serbinë 100 vjet prapa”, tha Niçiq.

Kreu i Këshillit Nacional Serb për veriun e Kosovës, Millan Ivanoviq, paralajmëroi një protestë, e cila, sipas tij, do të mbahet më 24 mars, në Mitrovicë. Protesta, siç thuhet, do të mbahet në shenjë të kundërshtimit ndaj planit të Qeverisë së Kosovës dhe Zyrës Civile Ndërkombëtare për integrimin e veriut në sistemin kosovar.

“Duhet që të gjithë së bashku të angazhohemi kundër kësaj strategjie anti-serbe, strategjisë për spastrim etnik, për gjenocid ndaj serbëve. Duhet që të gjithë së bashku të angazhohemi për të vetmen alternativë dhe ajo është Kosova në Serbi”, u shpreh Ivanoviq.

Zbatimi i strategjisë së Qeverisë së Kosovës dhe Zyrës Civile Ndërkombëtare për integrimin e veriut të Kosovës është i papranueshëm për serbët e kësaj pjese, sidomos për shkak të konotacioneve politike, të cilat i bart në vete kjo strategji, kanë deklaruar para pak kohe politikanët serbë të Kosovës veriore.

Ndryshe, në mesin e konkludimeve të takimit të sotëm në Kuvendin serb, që u mbajt në Zveçan, ishte edhe një kërkesë për ministrin e Jashtëm serb, Vuk Jeremiq.

Atij iu bë thirrje që të kërkojë nga ambasada ruse në Beograd që ta hapë një zyrë konsullore të këtij shteti në veri të Mitrovicës.

Kalendari

Ngjarjet e datës 4 Gusht 2021 - Komisioni për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti shqyrton propozim - vendimin e Qeverisë, për emërimin e Bordit të Agjencisë Kosovare të Privatizimit. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 9:30)

- Komisioni për Buxhet, Punë dhe Transfere shqyrton Projektligjin për ratifikimin e Amendamentit  të Marrëveshjes të lidhur ndërmjet Qeverisë së Republikës së Kosovës dhe Qeverisë Hungareze në lidhje me Programin Kornizë për bashkëpunim financiar. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C203, ora 10:00)

- Komisioni për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti shqyrton nismën legjislative “Projektligji për kriptovaluta”. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N506, ora 13:00)

- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve mban mbledhjen e radhës në të cilen do të shqyrtohet dhe miratohen rekomandimet për certifikim të subjekteve politike. (Selia e KQZ-së, ora 13:30)

- Aleanca Kosovare e Bizneseve organizon hapjen solemne të Resortit të vetëm në Kosovë "Kështjella Dardanicum" me tradite te vjeter te modelit te shqiptareve te lashte ku paraqet kulturën dhe traditen tone kombetare dhe ky investim eshte bere nga bashkeatdhetaret tane nga Britania e Madhe qe kap vleren rreth 4 milion euro. (Fshatin Kukaj, ora 18:00)

- Mbahet ceremonia inaguruese e Qendrës së parë për Arsim në Distanë. (Rr. "Rexhep Mala" nr. 49, Prishtinë, përballë ICK -së, ora 18:30)