17 Tetor 2021

Presidenti u ofron mbështetje Prishtinës dhe Novobërdës

Prishtinë, 14 korrik - Presidenti i Republikës së Kosovës, dr. Fatmir Sejdiu, i shoqëruar nga ministri i Pushtetit Lokal, Sadri Ferati, vizitoi sot komunën e Prishtinës dhe komunën e Novobërdës, ku u prit nga udhëheqja komunale dhe diskutoi për zhvillimet aktuale në këto komuna dhe problemet që kanë ato njëkohësisht duke ju ofruar përkrahjen e nevojshme nga  institucionet e nivelit qendror.

Në objektin e ri të komunës së Prishtinës, në lagjen Arbëria, Presidenti Sejdiu u prit nga kryetari i kryeqytetit, dr. Isa Mustafa dhe zhvilloi një takim të gjatë me drejtorët e drejtorive komunale, shefat e grupeve parlamentare e zyrtarë të tjerë komunalë.

Presidenti Sejdiu tha se komunën e Prishtinës po e viziton si President po edhe si qytetar i Prishtinës, për t’u informuar për punët që bën udhëheqja komunale, por edhe për t’i dhënë asaj përkrahje.

“Kam ardhur për t’u informuar me të gjitha zhvillimet, për sukseset dhe sfidat që ka para vetes, për të ofruar mbështetjen time dhe të institucioneve qendrore si interes nacional që ka kryeqyteti sikur edhe qytetet e tjera, por, kryeqyteti ka specifikën e vet të lëviz më shpejt në zhvillime të reja, të realizohen projektet e prezantuara para qytetarëve, pra të realizohen pritjet e qytetarëve të vendit dhe të kryeqytetit”, theksoi Presidenti Sejdiu.

“Në këtë kuadër natyrisht të punohet më shumë në hapjen e horizonteve të reja, që janë gjithmonë sfiduese, krahas asaj që është pjesë e obligimeve në rregullativën legjislative që lidhet edhe me ligjin për kryeqytetin që është proceduar në Parlament, por, të njëjtën kohë edhe aspektet e tjera infrastrukturore specifike që Prishtina s’i ka jetuar deri tash dhe duhet t’i jetoj”, vijoi Presidenti Sejdiu, duke shtuar se Prishtina dhe Kosova duhet të hyjnë nesër në gara sportive ndërkombëtare, në organizim të ngjarjeve kulturore si dhe të jetë nikoqire e ngjarjeve të tjera edhe politike.

Duke u angazhuar për krijimin e kushteve sa më të mira për jetë banorëve të kryeqytetit, por edhe vendbanimeve të tjera që përfshin komuna e Prishtinës, Presidenti Sejdiu theksoi se “është borxh i kryeqytetit, por edhe i nivelit qendrorë që të sigurojë mbështetjen e fuqishme që të ecim në këtë drejtim dhe që jeta e qytetarëve të komunës, të jetë jetë e siguruar me benefitet e përafërta sikur për atë që jeton në Dardani, në Ulpianë apo në pjesën e vjetër të qytetit, sikur për atë që mund të jetë në Koliq apo në Barilevë”.

Vizita në komunën e Prishtinës është vizita e parë në ciklin e vizitave që Presidenti Sejdiu do të bëjë në komunat e Kosovës.

Në këtë kuadër, ai sot vizitoi edhe komunën  e Novobërdës, ku u prit nga kryetari i komunës, Bajrush Ymeri dhe udhëheqja komunale.

Në një bashkëbisedim me udhëheqjen komunale, Presidenti Sejdiu u njoftua me gjendjen në këtë komunë, punët që janë kryer dhe sfidat që e presin atë në të ardhmen.

“Çmoj shumë lart punët që janë bërë nga kryetari i komunës me njerëzit, me qytetarët e kësaj ane. Vizionin që kanë këta, që vërtet komuna të jetë një realizim i pritjeve të të gjithë njerëzve që u kanë dhënë mbështetje”, theksoi Presidenti Sejdiu, duke shtuar se i ka shprehur udhëheqjes komunale gjithë mbështetjen për punën që bëjnë dhe përkrahjen e vazhdueshme të institucioneve të nivelit qendror.

“Çmoj shumë lart bashkëpunimin mes dy etnive kryesore, në kuptimin e numrave, shqiptarëve dhe serbëve, por edhe të komuniteteve të tjera dhe them po ashtu shembullin e mirë që është historik, në periudha të gjata kohore të bashkëpunimit në projekte të rëndësishme”, vijoi Presidenti Sejdiu.

Duke folur për të kaluarën e këtij vendbanimi dhe shanseve të zhvillimit në të ardhmen, Presidenti Sejdiu përkujtoi se “Novobërda ka qenë nga qytetet më të rëndësishme të Evropës në një kohë, për shkak të pasurive minerale që ka në nëntokën e saj dhe mendoj se do të jetë koha e studimeve të reja dhe e shfrytëzimit të shansit të ri për zhvillim të kësaj komune por edhe të vetë Kosovës”.

“Për ne është me rëndësi se të gjitha proceset që i kemi kapërcyer edhe në kuptimin politik dhe procesi i decentralizimit në këtë hapësirë ka qenë një temë e veçantë me zgjerimin kadastral, por, them se njerëzit që janë bashkuar do të jenë bashkëpunëtorë të mirë në vazhdimësi si qytetarë, si njerëz që duan t’i realizojnë interesat e tyre brenda komunës dhe një kohezion të mirë bashkëpunimi që është edhe me prezencën ndërkombëtare në Kosovë, me njerëz të ICO-së, EULEX-it, por të njëjtën kohë edhe më një bashkëpunim shumë të thellë që kanë me KFOR-in, gjithmonë në të mirë të komunës”, theksoi Presidenti Sejdiu.

 

Kalendari

Ngjarjet e datës 17 Tetor 2021 - Kryetari i Komisionit Qendror të Zgjedhjeve, Kreshnik Radoniqi voton në qendrën e votimit 1703C në Pejë ku me pas do të japë deklaratë për media për fillimin e votimit në Republikën e Kosovës. (Shkolla fillore “Lidhja e Prizrenit” në Pejë, ora 7:00)  

- Kandidati i PDK-së për kryetar të Komunës së Vushtrrisë, Ferit Idrizi voton në Shkollën “Mustafë Venhari”. (Vushtrri, ora 8:00)

- Kandidati i LDK-së për kryetar të Komunës së Fushë Kosovës, Burim Berisha voton në shkollën fillore "Bajram Curri". (Fshati Sllatinë e Madhe të Komunës së Fushë Kosovës, ora 8:00)

- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve mban konferencën e parë për media lidhur me hapjen e qendrave të votimit. (Qendra mediale në ndërtesën e KQZ-së, ora 8:00)

- Kandidati i PDK-së për kryetar të Komunës së Drenasit, Ramiz Lladrovci voton në Shkollën “Xhevë Lladrovci”, në fshatin Gllanasellë. (Fshati Gllanasellë në Drenas, ora 9:30)

- Kandidati i PDK-së për kryetar të Komunës së Prishtinës, Uran Ismaili, voton në Shkollën Fillore “Ismail Qemali”, në kryeqytet. (Shkolla 'Ismail Qemajli' në Prishtinë,  ora 9:30)

- Kandidati i PDK-së për kryetar të Komunës së Shtimes, Naim Ismajli voton në Shkollën e Mesme "Naim Frashëri", në Qendrën e Votimit 2201E/05d. (Shtime, ora 9:30)

- Kandidati i PDK-së për kryetar të Komunës së Klinës, Esat Raci voton në fshatin Jashanicë e Ulët, në Klinë. (Fshati Jashanicë e Ulët, ora 9:30)

- Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Memli Krasniqi, voton në Shkollën Fillore "Hasan Prishtina", në Qendrën e Votimit 1909 E. (Prishtinë, ora 9:45)

- Kandidati i LDK-së për kryetar të Komunës së Vushtrrisë, Xhafer Tahiri voton në shkollën fillore “Nazmi Zhegrova”. (Fshati Stanoc i Poshtëm, ora 10:00)

- Familja Jashari dhe Kryetari i Skenderajt Bekim Jashari në mënyrë të organizuar do të bëjnë homazhe në Kompleksin Memorial "Adem Jashari", në Prekaz, pastaj do t’iu drejtohen kutive të votimit. (Prekaz, shkolla fillore "Ilir Lushtaku", në Prekaz të Poshtëm, ora 10:00)

- Kandidati i LDK-së për kryetar të Komunës së Istogut, Ilir Ferati dhe voton në shkollën fillore “Martin Camaj”. (Gurrakoc, ora 10:00)

- Kandidati i PDK-së për kryetar të Komunës së Mitrovicës, Bedri Hamza voton në Shkollën “Anton Zako Çajupi”. (Mitrovicë, ora 10:00)

- Kryetari i LDK-së, Lumir Abdixhiku voton në shkollën fillore "Faik Konica" në Prishtinë. (Shkolla Faik Konica, ora 10:00)

- Kandidati i PDK-së për kryetar të Komunës së Prizrenit, Shaqir Totaj voton Shkollën e Mesme "Remzi Ademaj" në qendrën e votimit 2001A. (Prizren, ora 10:00)

- Kandidati i Nismës Socialdemokrate për kryetar të Malishevës, Ekrem Kastrati, do të votojë në fshatin Turjakë. (Shkolla “Fehmi Agani” në fshatin Turjakë, ora 10:00)

- Kandidati i LDK-së për kryetar të Komunës së Suharekës, Dr. Ardian Shala voton në shkollën fillore "Edit Durham". (Fshati Mushtishtë, ora 10:00)

- Kandidati i PDK-së për kryetar të Komunës së Istogut, Ali Nimanaj voton në Gjimnazin “Haxhi Zeka”. (Istog, ora 10:00)

- Kandidati i PDK-së për kryetar të Komunës së Lipjanit, Hyzer Rizani voton në Shkollën Fillore “Katër Dëshmorët”, qendra 1326/02D. (Fshati Krojmir, ora 10:00)
     
- Kandidatja e LDK-së për kryetare të Komunës së Ferizajt, znj. Sibel Halimi voton në Shkollën e mesme të bujqësisë “Zenel Hajdini”. (Frizaj, ora 10:00)

- Kandidati i PDK-së për kryetar të Komunës së Skenderajt, Fadil Nura voton në fshatin Qirez, në Skenderaj. (Fshati Qirez, ora 10:00)

- Kandidati i PDK-së për kryetar të Komunës së Vitisë, Bekim Azizi voton në Shkollën Fillore “Dëshmorët e 5 Prillit” në fshatin Smirë, në Viti. (Fshati Smirë, ora 10:00)

- Kandidati i LDK-së për kryetar të Komunës së Lipjanit, Imri Ahmeti voton në  shkollën fillore "7 Marsi", në fshatin Potorovc të Komunës së Lipjanit. (Fshati Potorovc, ora 10:00)

- Kandidati i PDK-së për kryetar të Komunës së Kamenicës, Muhamed Kallaba voton në fshatin Roganë. (Kamenicë, ora 10:00)

- Shefi i Misionit të Vëzhgimit të Zgjedhjeve të Bashkimit Evropian Lukas Mandl jep detaje për procesin zgjedhor. (Fakulteti i Filologjisë, ora 10:30)

- Kandidati i LDK-së për kryetar të Komunës së Vitisë, Sokol Haliti voton në shkollën fillore "Ahmet Hajdari". (Fshati Begunc të Komunës së Vitisë, ora 10:30)

- Kandidati i PDK-së për kryetar të Komunës së Rahovecit, Bejtullah Deliu, voton në Shkollën "Xhelal Hajda". (Rahovec, ora 10:30)

- Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani, në zgjedhjet lokale do të votojë në qendrën e votimit në Fakultetin Teknik. (Fakultetin Teknik në Prishtinë, ora 11:00)

- Kandidati për kryetar të Komunës së Prizrenit nga Lëvizja Vetëvendosje!, prof. dr. Mytaher Haskuka, do të votojë në shkollën e mesme të lartë teknike “11 Marsi”. (Prizren, ora 11:00)

- Kandidati i LDK-së për kryetar të Komunës së Prishtinës, Përparim Rama voton në Fakultetin Ekonomik qendra 1913E. (Fakulteti ekonomik, ora 11:00)

- Kandidati i PDK-së për kryetar të Komunës së Malishevës, Isni Kilaj voton në fshatin Lubizhdë në Malishevë. (Fshashti Lubizhdë në Malishevë, ora 11:00)

- Kandidati i LDK-së për kryetar të Komunës së Gjilanit, Lutfi Haziri voton në shkollën fillore "Abaz Ajeti". (Gjilan, ora 11:00)

- Kandidatja e PDK-së për kryetare të Komunës së Deçanit, Ardiana Qorraj voton në Shkollën e mesme të ulët "Lidhja e Prizrenit", në Qendrën e votimit 0101X/04R. (Fshati Carrabreg i Ulët,  ora 11:00)

- Kandidatja e LDK-së për kryetare të Komunës së Deçanit, znj. Hyri Dobrunaj voton në Gjimnazin “Vëllezërit Frashëri”. (Deçan, ora 11:00)

- Kandidati i LDK-së për kryetar të Komunës së Podujevës, Ekrem Hyseni voton në shkollën fillore "Luigj Gurakuqi”. (Fshati Batllavë, ora 11:00)

- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve mban konferencën e dytë për media lidhur me pjesëmarrjen në votime dhe ecurinë e procesit zgjedhor. (Qendra mediale në ndërtesën e KQZ-së, ora 11:30)  

- Kandidati i LDK-së për kryetar të Komunës së Prizrenit, Anton Quni voton në  shkollën fillore "Avdyl Frashëri". (Prizren, ora 11:30)

- Kandidatja e PDK-së për kryetare të Komunës së Podujevës, Floretë Zejnullahu, voton në Shkollë Fillore "Ali Ajeti”, në Qendrën e Votimit 1830e/01. (Fshati Lladofc në Podujevë, ora 11:30)

- Kandidatja për kryetare të Komunës së Gjakovës, Arbënesha Kuqi, voton në Shkollën Fillore "Yll Morina". (Gjakovë, ora 12:00)

- Kandidati i LDK-së për kryetar të Komunës së Pejës, Gazmend Muhaxheri voton , në shkollën fillore "Lidhja e Prizrenit". (Pejë, ora 12:00)

- Kryetari i Nisma Socialdemokrate, Fatmir Limaj, do të votojë në shkollën fillore “Faik Konica”. (Shkolla 'Faik Konica' në Prishtinë, ora 12:00)

- Shefi i Misionit të Vëzhgimit të Zgjedhjeve të Bashkimit Evropian Lukas Mandl jep detaje për procesin zgjedhor. (Shkolla “Sveti Sava”, Mitrovicë Veriore, ora 13:30)

- Kandidati i LDK-së për kryetar të Komunës së Mitrovicës Dr. Armend Agolli voton në shkollën fillore “Migjeni” në Tavnik. (Mitrovicë, ora 13:30)

- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve mban konferencën e tretë për media lidhur me pjesëmarrjen në votime dhe ecurinë e procesit zgjedhor. (Qendra mediale në ndërtesën e KQZ-së, ora 15:30)

- Misioni vendor për vëzhgimin e zgjedhjeve “Demokracia në Veprim” organizon konferencën për media, ku do të shpalosen të gjeturat kryesore lidhur me mbarëvajtjen e procesit zgjedhor deri në mbylljen e vendvotimeve. (Zyrat e Institutit Demokratik të Kosovës, ora 19:00)

- Kandidati i LDK-së  për kryetar të Komunës së Gjilanit, Lutfi Haziri, mban konferencë për media. (Selia e LDK-së, ora 19:01)

- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve mban konferencën e katërt për media lidhur me pjesëmarrjen në votime dhe mbylljen e vendvotimeve. (Qendra mediale në ndërtesën e KQZ-së, ora 19:30)

- Partia Demokratike e Kosovës mban konferencë për media lidhur me mbarëvajtjen e procesit zgjedhor. (Selia qendrore e PDK-së, ora 19:30)