09 Dhjetor 2021

Presidenti Sejdiu udhëtoi për në Nju-Jork

Prishtinë, 19 shtator - Presidenti i Republikës së Kosovës, dr. Fatmir Sejdiu udhëtoi sot për në Nju-Jork.

Gjatë vizitës, Presidenti Sejdiu pritet të zhvillojë një varg takimesh me liderë dhe përfaqësues të vendeve të ndryshme të botës, të pranishëm në Nju-Jork në këtë kohë.

Presidenti Sejdiu do të marrë pjesë në pritjen e organizuar nga Presidenti i SHBA, Barak Obama, me rastin e fillimit të punimeve të Asamblesë së Përgjithshme, si dhe do të mbajë një ligjëratë në Universitetin e Harvardit.

Së bashku me Presidentin Sejdiu, në Nju-Jork do të jenë edhe kryeministri Hashim Thaçi dhe ministri i punëve të Jashtme, Skënder Hyseni.

 

Gjatë qëndrimit në Nju Jork, Sejdiu dhe Thaçi pritet të takohen edhe me përfaqësues të vendeve anëtare të OKB-së, sidomos të atyre që ende nuk e kanë njohur Kosovën. Kërkesa për njohje do të jetë qëllimi kryesor në secilin prej këtyre takimeve.

 

Kalendari

Ngjarjet e datës 9 dhjetor 2021

- Shoqata e Bankave të Kosovës organizon hapjen e “Konventës Vjetore bankare të SHBK-së 2021”. (Swiss Diamond, ora 9:30)

- Lëvizja FOL organizon konferencë për media me ç’rast do të bëjë publikimin e gjetjeve nga hulumtimi “Perceptimet e sektorit privat rreth prokurimit publik”. (Zyrat e Lëvizjes FOL, ora 10:00)

- Universiteti i Prishtinës “Hasan Prishtina” dhe Kolegji IBC-M organizojnë tryezën e diskutimit për prezantimin e Raportit të Vlerësimit të Kartelës Matëse të Autonomisë Universitare. (Amfiteatri i Bibliotekës Qendrore Universitare, kampusi i UP-së, ora 10:00)

- Mbahet seanca e 2-të e rregullt të Kuvendit të Komunës së Mitrovicës në të cilën do të zgjedhet kryesuesi i Kuvendit të Komunës. (Salla e Kuvendit të Komunës, ora 10:00)

- Kryetari i Gjilanit, Lutfi Haziri i dorëzon detyrën kryetarit të ri, Alban Hyseni. (Zyra e Kryetarit, ora 11:00)

- Rrjeti Mesdhetar i Grave Ndërmjetësuese së bashku me OJQ-në She Solutions mban konferencën "Gratë në sektorin e sigurisë: ndërmjet sfidave dhe mundësive". (Zyra e BE për informim, ora 11:00)

- Instituti Demokratik i Kosovës / Transparency International Kosova organizojnë ekspozitën për fotografinë më të mirë kundër-korrupsion 2021, ku do të shpallen tre fituesit e kësaj gare. (Parku Arkeologjik ‘Lapidariumi’ përballë Muzeut Kombëtar të Kosovës, ora 11:00)

- OJQ AKTIV bën prezantimin e aplikacionit Aber online për celularë Android dhe iOS. (Hotel Ulpiana në Graçanicë, ora 11:00)

- Instituti D4D organizon tryezën diskutuese me temën “Fushata zgjedhore në llupë: A e kërcënojnë integritetin zgjedhor çrregullimet e informacionit?”. (Hotel Prishtina, ora 14:00)