19 Tetor 2021

Presidenti Sejdiu priti pilotin shqiptaro-amerikan

Prishtinë, 13 korrik - Presidenti  i Republikës së Kosovës dr. Fatmir Sejdiu, priti sot pilotin shqiptaro-amerikan, me origjinë nga Kosova Xhejms Berisha, i cili është bërë i njohur për opinionin me misionin e lobimit për njohjen e pavarësisë së Kosovës në kontinentin amerikan.

Presidenti Sejdiu e vlerësoi misionin fisnik dhe kombëtar të Berisha, i cili nga ana e tij, e njoftoi presidentin se ka ndërmend ta vazhdojë misionin e tij me fluturimet në kontinentin e Afrikës me thirrjen “Njiheni pavarësinë e republikës së Kosovës” 

Kalendari

Ngjarjet e datës 19 Tetor 2021

- Mbahet seanca plenare e Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, ora 10:00)

- Shefi i Misionit për Vëzhgimin e Zgjedhjeve nga BE Lukas Mandl dhe Udhëheqësja e Delegacionit të Anëtarëve të Parlamentit Evropian Viola von Cramon-Taubadel mbajnë konferencë për shtyp lidhur me për zgjedhjet lokale në Kosovë. (Hotel Swiss Diamond, ora 11:00)

- Organizata për Rritjen e Cilësisë në Arsim publikon raportin "Transparenca dhe llogaridhënia në universitetet publike në Kosovë - Mos - Informimi i Publikut 3". (Swiss Diamond Hotel, ora 11:00)

- Komisioni Evropian do ta publikojë paketën vjetore të zgjerimit, përfshirë Raportet e Vendeve ku do te mbahet konferencë për shtyp nga Komisioneri për Fqinjësi dhe Zgjerimi, Oliver Varhelyi. (Transmetimi në faqen e Zyrës së BE-së në Facebook, ora 17:15)

- Teatri i Prishtinës Dodona shfaq “Bob Vatsoni bie nga kati i nëntë por nuk vdes plotësisht”. (Teatri Dodona, ora 17:30)

- Shefi i Zyrës së BE-së, Tomas Szunyog i dorëzon raportin e Komisionit Evropian Kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti me ç'rast do të mbajnë edhe një konferencë te përbashkët për shtyp, ora 18:30)