19 Tetor 2021

Presidenti Sejdiu ngushëlloi Mbretin e Belgjikës, Alberti II

Prishtinë, 16 shkurt - Presidenti i Republikës së Kosovës, Fatmir Sejdiu i ka dërguar një telegram ngushëllimi Lartmadhërisë së Tij, Alberti II, Mbret i Belgjikës, të cilit ia ka shprehur ngushëllimet më të sinqerta për fatkeqësinë e djeshme hekurudhore në qytetin Halle afër Brukselit, në të cilën humbën jetën 18 persona.

Më poshtë po e japim tekstin e këtij telegrami:

Lartmadhërisë së Tij, Alberti II,

Mbret i Belgjikës

Në emër të popullit dhe të institucioneve të Republikës së Kosovës, ju shpreh ngushëllimet më të sinqerta për jetët e humbura të 18 qytetarëve të vendit tuaj në fatkeqësinë tragjike që ndodhi dje në qytetin Halle si pasojë e përplasjes së trenave.

Lajmi për këtë tragjedi është përjetuar me dhembje të thellë kudo në Kosovë.

Ju lus, Lartmadhëria juaj, që ngushëllimet tona t’ua përcillni edhe familjeve të viktimave dhe të gjithë popullit mik belg.


Zoti i bekoftë viktimat e kësaj tragjedie!

Me respekt,

Dr. Fatmir Sejdiu

President i Republikës së Kosovës

Kalendari

Ngjarjet e datës 19 Tetor 2021

- Mbahet seanca plenare e Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, ora 10:00)

- Shefi i Misionit për Vëzhgimin e Zgjedhjeve nga BE Lukas Mandl dhe Udhëheqësja e Delegacionit të Anëtarëve të Parlamentit Evropian Viola von Cramon-Taubadel mbajnë konferencë për shtyp lidhur me për zgjedhjet lokale në Kosovë. (Hotel Swiss Diamond, ora 11:00)

- Organizata për Rritjen e Cilësisë në Arsim publikon raportin "Transparenca dhe llogaridhënia në universitetet publike në Kosovë - Mos - Informimi i Publikut 3". (Swiss Diamond Hotel, ora 11:00)

- Komisioni Evropian do ta publikojë paketën vjetore të zgjerimit, përfshirë Raportet e Vendeve ku do te mbahet konferencë për shtyp nga Komisioneri për Fqinjësi dhe Zgjerimi, Oliver Varhelyi. (Transmetimi në faqen e Zyrës së BE-së në Facebook, ora 17:15)

- Teatri i Prishtinës Dodona shfaq “Bob Vatsoni bie nga kati i nëntë por nuk vdes plotësisht”. (Teatri Dodona, ora 17:30)

- Shefi i Zyrës së BE-së, Tomas Szunyog i dorëzon raportin e Komisionit Evropian Kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti me ç'rast do të mbajnë edhe një konferencë te përbashkët për shtyp, ora 18:30)