26 Tetor 2021

Presidenti kroat Ivo Josipoviq uron Presidenten Jahjaga

Prishtinë, 14 prill - Presidentja e Republikës së Kosovës, zonja Atifete Jahjaga priti sot në takim ambasadorin e Republikës së Kroacisë në vendin tonë, Zoran Vodopija.

Presidentja Jahjaga tha se Kosova dhe Kroacia janë dy vende mike, që kanë marrëdhënie shumë të mira në të gjitha fushat, marrëdhënie këto që do të vazhdojnë edhe në të ardhmen, duke u intensifikuar edhe më tej.

Ajo theksoi ndihmën që Kroacia i ka dhënë deri tash vendit tonë dhe kërkoi që kjo përkrahje të vazhdojë edhe më tej, sidomos në planin e sigurimit të njohjeve të reja për Republikën e Kosovës, anëtarësimin e saj në shumë iniciativa rajonale, e sidomos në procesin e integrimeve euroatlantike, ku Kosova mund të përfitojë shumë nga eksperienca e Kroacisë në këtë fushë.

Nga ana e tij, ambasadori Vodopija i përcolli Presidentes Jahjaga urimet e Presidentit të Kroacisë, Ivo Josipoviq dhe theksoi se vendi i tij është i gatshëm të ndihmojë në vazhdimësi Kosovën dhe të zgjerojë edhe më tej bashkëpunimin shumë të mirë që kanë të dy shtetet tona në shumë fusha.
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 26 Tetor 2021

- Komisioni për Çështje të Sigurisë dhe Mbrojtjes shqyrton në parim Projektligjin për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit Nr.04/L-089 për deminimin Humanitar. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 10:00)

- Lëvizja Studentore për Barazi Studim Kritikë Veprim, mban aksion simbolik. (Para Fakultetit Ekonomik, ora 10:00)

- Komisioni për Arsim, Shkencë, Teknologji, Inovacion, KulturÑ‘, Rini dhe Sport shqyrton propozim-vendimin e Qeverisë për emërimin e anëtarëve të Këshillit Kombëtar të Shkencës dhe formon grupin punues për mbikëqyrjen e zbatimit të Ligjit për Inspektoratin e Arsimit në Republikën e Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 10:00)

- Bëhet lasnimi i projektit “Përfshirja e grave në tryezën negociuese në Kosovë”, mbështetur nga Bashkimi Evropian. (Shtëpia e Evropës, ora 10:00)

- Mbahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C 301, ora 11:00)

- Komisioni për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti shqyrton vendimin e Qeverisë për aprovimin e rekomandimit të Komisionit Ndërministror për Investime Strategjike për dhënien e statusit Investitor Strategjik për subjektin investues “Kosmonte Foods”, formon grupin e punës për mbikëqyrjen e zbatimit të Ligjit për Trepçën, etj. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 11:00)

- Mbahet simpoziumi shkencor “Muhaxhirët nëpër vite 1877/78 – 2021”. (Instituti Albanologjik, ora 11:00)

- Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Hajrulla Çeku organizon ceremoninë e ndarjes së çmimeve të artit pamor për vitin 2020. (Kabineti i Ministrit të Kulturës, Hajrulla Çeku, ora 13:00)

- Fondacioni Jahjaga organizon lansimin e edicionit të tretë të Revistës ZA që prodhohet nga fondacioni me përkrahjen e Ministrisë së Punëve të Jashtme dhe Bashkëpunim Ndërkombëtar të Italisë përmes Planit të Tretë Kombëtar të Italisë për Gra, Paqe dhe Siguri. (Libraria Dukagjini në Sheshin “Nënë Tereza”, ora 18:00)